bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


JİNEKOLOJİK KANSERLER   Jinekolojik Kanserler,Rahim ağzı (serviks), rahim (endometriyum), yumurtalık (över) ile dış genital organ (vulva ve vajen) kanserleri olarak isimlendirilmektedir.Hastalık erken evrede yakalanırsa hastaların yaşam süreleri çok iyidir  ancak  hastalık geç yakalanırsa yaşam süresi kötüdür ve cerrahi yanında kemoterapi ve radyoterapi gibi ek tedavi yaklaşımlarını da uygulamak gerekir.
 

   Jinekolojik kanserlerden korunmak için yılda bir kere kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulması ve test yaptırılması kadınlar için gereklidir.

JİNEKOLOJİK KANSERLER

Jinekolojik kanserler;

-Rahim ağzı (serviks), 

-Rahim (endometriyum), 

-Yumurtalık (över),

-Dış genital organ (vulva ve vajen)

JİNEKOLOJİK KANSERLERİN BELİRTİLERİ

 Jinekolojik kanserlerin belirtileri kansere tutulan organa göre farklılık göstermektedir. 

-Rahim ağzı kanserinin belirtisi; cinsel ilişki sonrası lekelenme tarzında vajinal kanama, adet miktarında ya da süresinde artış, kahverengi vajinal akıntı,bel ve kasık ağrısı, idrar yapmada güçlük ya da bacak ödemi görülebilir. 

-Yumurtalık kanseri belirtisi; karın şişliği, ağrı, hazımsızlık, karın çevresinde artış, anormal vajinal kanama en sık görülen belirtilerdir. 

-Vulva kanserinin belirtisi; kronik kaşıntı, vulvada ele gelen kitle, ağrı, kanama ve ülserlerdir.

JİNEKOLOJİK KANSERLERDE TANI

   Jinekolojik kanserlerde kesin tanı biyopsi ile konur.

JİNEKOLOJİK KANSERLERE HANGİ BÖLÜM BAKAR?

   Jinekolojik kanserlere jinekolojik onkoloji bölümü bakar.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş