bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


İNCE BAĞIRSAK,KALIN BAĞIRSAK   Bağırsak sindirim borusunun mideden anusa kadar olan kısmına denir. Bağırsak gıda maddelerini işleyen verimli bir organımızdır. Besinlerin işe yarar hale getirilmesini sağlar. Besinleri kan dolaşımının normal unsurları haline getirerek trilyonlarca hücre için gerekli gıdayı ve kaslar için gerekli enerjiyi sağlar. İnce yada kalın bağırsak olmak üzere ikiye ayrılır.

İNCE BAĞIRSAK

İnce bağırsak sindirim sistemimizin midemiz ile kalın bağırsak arasında olan kısmıdır. Bağırsakların en uzun kısmı ince bağırsaklardır. Boyu yaklaşık 6-7 metre civarındadır. İnce bağırsak olarak adlandırılmasının sebebi kendisini takip eden kalın bağırsağa göre daha ince olmasındandır. İnce bağırsak sindirim sistemi içerisinde en çok işlem gerçekleşen organdır.

İNCE BAĞIRSAK GÖREVLERİ

   İnce bağırsak sindirilmiş besinlerin emildiği yerdir. Sindirimin %90’nı ince bağırsakta gerçekleşir Sindirimin kanalının diğer elemanları ola mide ve kalın bağırsakta ise %10 gerçekleşir. Bu durum ince bağırsağın sindirimin temeli olduğunu göstermektedir.

KALIN BAĞIRSAK

   İnce bağırsaktan aktarılan yiyecek artıklarındaki su kalın bağırsaklarda emilir ve dışkı oluşur. Kalın bağırsak hareketleri ince bağırsağa göre daha zayıf ve yavaştır.Dışkının sıvı olup olmaması kalın bağırsakta ayarlanır. Vücuda yararsız maddelerin atılımı için gereklidir

KALIN BAĞIRSAĞIN GÖREVİ

   Kalın bağırsağın görevi,ince bağırsaklarda emilemeyen maddeleri konsantre edip dışarıya atmaktır. Bu konsantrasyonda su ve elektrolit emilimi önemli rol oynar. Bu işlem ortalama 6 saat kadar sürer.  Dışkının oluşmasında bakteriler de çok önemlidir. Çeşitli mayalanma ve çürüme olayları da olmaktadır. Bu nedenle, dışkıda koku oluşur.

İNCE VE KALIN BAĞIRSAK RAHATSIZLIKLARI İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMELİDİR?

    İnce ve kalın bağırsak rahatsızlıkları için Gastroenteroloji bölümüne başvurulması gerekmektedir
 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş