bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


İMPETİGO (İRİNLİ ÇIBAN)   Bakteri kaynaklı bir cilt enfeksiyonu olan impetigo hastalığı bulaşıcı hastalıklar kategorisinde bulunmaktadır. Yüz, kol ve bacaklarda görülen impetigoyani irinli çıban, halk arasında okul yarası olarak da bilinmektedir. İmpetigonun halk arasında okul yarası olarak adlandırılmasının nedeni ise genellikle okul çağındaki çocuklarda görülmesidir.

   Hastalık kişiden kişiye kolayca bulaşabileceği gibi kişinin böcek ısırığı veya döküntüyü kaşıması ile birlikte vücudun diğer bölümlerine yayılması da söz konusudur.

İMPETİGO (İRİNLİ ÇIBAN) HASTALIĞI NEDENLERİ

    İmpetigo hastalığı böcek ısırıkları, doku travması, yaralanma, tırnak çekme, hayvan ısırıkları ve spontan gelişen nedenler sonucunda meydana gelmektedir.

İMPETİGO HASTALIĞI (İRİNLİ ÇIBAN) BELİRTİLERİ

   İmpetigo hastalığının belirtileri ortalama 2-3 gün içinde ortaya çıkmaktadır. Hastalığın başlıca belirtileri kaşıntı, döküntü, sıcaklık, şişlik, üzeri kabuk tutan ve su sızdıran yaralar, kızarıklık ve irinli kabarcıktır. Fakat hastada nefes darlığı, bilinç kaybı ve yüksek ateş gibi belirtiler gözlemleniyorsa bir an önce doktora başvurulmalıdır.

İMPETİGO (İRİNLİ ÇIBAN) HASTALIĞI NASIL BULAŞIR?

   Aynı eşyaların kullanılması ve hasta kişi ile temasta bulunulması ile birlikte kolayca bulaşabilir. İmpetigo hastalığının bulaşması öncelikle ciltte meydana gelen çizik, yara veya böcek ısırmasına bağlı olarak gelişir.

İMPETİGO (İRİNLİ ÇIBAN) HASTALIĞI TEDAVİSİ

   Hafif seyreden impetigo tedavisinde pomat uygulaması yeterli olurken şiddetli seyreden impetigo tedavisinde ise antibiyotiklerim ağızdan alınması gerekmektedir.

İMPETİGO (İRİNLİ ÇIBAN) HASTALIĞI TEDAVİSİ İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLMELİDİR?

   İmpetigo tedavisi için Deri Ve Zührevi Hastalıklar bölümüne gidilmelidir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş