bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


İKTİDARSIZLIK   Tıp dilinde erektil disfonksiyon olarak tanımlanan halkarasında ise iktidarsızlık olarak adlandırılan rahatsızlık penisin sertleşmesi demek olan ereksiyonun, cinsel birleşmeyi sağlayacak derecede olamaması yani fonksiyon bozukluğudur. İktidarsızlıktan yani erektil disfonksiyondan söz edilebilmesi için sertleşme kusurunun sürekli ya da çok sık olması gerekiyor. Erkeklerin psikolojilerini de olumsuz etkileyebilen bu sorun, doğru yaklaşımlarla tedavi edilebiliyor.

İKTİDARSIZLIK NEDEN OLUR?

-Çoğu erkekte stres, yorgunluk, endişe ya da aşırı alkol kullanıldığında zaman zaman karşılaşılır.

-Atardamarların daralması sonucu penise gelen kanın azalması

-Toplardamarların gereğinde kapanamayıp, gelen kanı geri kaçırması

-Penise gelen ya da giden damarların hasarlanması

-Testosteron hormonu eksikliği, troid bezinin az veya fazla çalışması

- Bazı tansiyon ilaçları ile birlikte hormonal mekanizmayı, kan basıncını ve sinirsel uyarımı etkileyen ilaçlar 

- Alkoliklik ya da uyuşturucu bağımlılığı,aşırı sigara içmek

-Şeker hastalığı,obezite

- Yüksek kolesterol

- Sinir sistemi hastalıkları

- Böbrek yetersizliği, karaciğer yetersizliği vb.gibi ciddi organik kronik hastalıklar 

İKTİDARSIZLIK TANI-TEŞHİS

    Detaylı bir öykü alımı ile cinsel fonksiyon bozukluğunun türü saptandıktan sonra detaylı bir sistemik fiziki muayene yapılması gerekmektedir. Fizik muayenenin ardından Serum lipit düzeylerinin ölçümü, açlık kan şekeri, diabetik olduğu bilinen bir olguda 3 aylık ortalama kan şekeri hakkında bilgi veren HbA1C düzeyi testleri ve hormonal testler yapılmalıdır.Penil Doppler ultrasonografi ile penis kan akımı değerlendirilmelidir.

İKTİDARSIZLIK TEDAVİSİ

   İktidarsızlık tedavisinde hastanın düzenli egzersiz programı içeren yaşam tarzının hayata geçirilmesi,ilaç tedavisi, penise sertleşme sağlayıcı enjeksiyonlar, vakum cihazı, ESWT ile şok terapisi uygulanabilmektedir. Penil protezler ve damarsal ameliyatlar tedavi seçenekleri arasındadır.

İKTİDARSIZLIK İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMESİ GEREKMEKTEDİR?

  İktidarsızlık için sertleşme sorunu sık sık meydana geldiği zaman ciddiye alınmalıdır ve tedavi aşaması için uzman bir üroloğa gidilmelidir. Ancak sorun psikolojik olduğu tanısı konulursa psikiyatri bölümüne gidilmesi gerekmektedir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş