bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


HSV (HERPES SİMPLEKS VİRÜSÜ) ENFEKS   Tekrarlayan oral ve genital uçuklarının en sık sebebi Herpes Simpleks Virüsü (HSV). Hem erişkin hem de çocuklarda oldukça sık gözlenen enfeksiyonlardan biridir. Hastalık ateş,halsizlik, huzursuzluk ve iştahsızlık ile başlar. Kuluçka süresi otalama 5 gündür. Primer enfeksiyon lezyonları 10-14 gün içinde azalır,ancak viral dökülme üç haftaya kadar sürebilir.

   HSV-2 enfeksiyonu yeni doğanda ciddi hastalığa neden olabilir. Bu nedenle uçuk virüsü olanların bebeklere yaklaşmamaları oldukça önemlidir.

HERPES SİMPLEKS BELİRTİLERİ

   Yüksek ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, bölgesel lenf bezlerinde şişme ile başlar; bunu takiben ağız içinde ve/veya boğazda üzeri sarı beyaz zarla kaplı, etrafı kızarık, çok sayıda, ağrılı aft benzeri yaralar ortaya çıkar.

HERPES SİMPLEKS NEDENLERİ

Herpes Simpleks Virüs (HSV) hastalığının nedenleri şunlardır;

-Stres ve fiziksel travmalar

-Güneş yanıkları

-Ateş

-Fokal enfeksiyonlar ve sistemik enfeksiyonlar

-Menstrüasyon

-Bağışıklık sisteminin zayıflaması

-Vücutta kansızlık görülmesi

-Aşırı yorgunluk ve uykusuzluk

-Malign hastalıklar

-Demir, çinko ve vitamin eksiklikleri

HERPES SİMPLEKS NASIL BULAŞIR?

   Öpüşme, cinsel ilişki, aynı bardak,çatal, bıçak ve havlu kullanıldığında da bulaşır.

HERPES SİMPLEKS TANI-TEŞHİS

   Herpes Simpleks Virüs (HSV) varlığı genellikle kanda özel testlerle, su dolu kabarcıkların tabanından alınan ufak örneklerin mikroskop altında incelenmesiyle ve Tzanck testiyle teşhis edilir.

HERPES SİMPLEKS TEDAVİSİ 

   Herpes Virüsünün tam bir tedavisi mümkün olmamaktadır. Hastalığı kapma halinde veya nüksü önlemek için de bağışıklık sistemini güçlendirmeli, aşırı alkol, aşırı yorgunluk, beslenme bozukluğu, stres gibi durumlardan uzak kalmaya özen göstermeliyiz. Bakteri varlığında doktor kontrolünde antibiyotikleri kullanmalıyız.

HERPES SİMPLEKS TEDAVİSİ İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMELİDİR?

    Herpes Virüsünün tedavisi için Dermatoloji yani Deri ve Zührevi Hastalıklar bölümüne gidilmesi gerekmektedir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş