bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


HİPERTİROİDİ   Hipertiroidi tiroit bezinden aşırı derecede tiroit hormonu salgılanmasına denir.Halk arasında ki diğer adı zehirli guatrdır.Hipertiroidi; aşırı terleme, sıcağa dayanıksızlık, çarpıntı gibi belirtilerle kendini gösterir. Laboratuvar testlerinde T3 ve T4’ün yüksek, TSH seviyesinin ise düşük olduğu tablo “hipertiroidi” olarak tanımlanmaktadır.

HİPERTİROİDİ BELİRTİLERİ

   Hipertiroidi’nin en önemli belirtilerinden biri kişinin iştahlı olmasına rağmen kilo kaybetmesi. Özellikle istirahatte artış gösteren nabız sayısının 100 ve üzerine çıkması, terleme, ellerde titreme, sinir ve tahammülsüzlük, uyku ve adet düzensizlikleri hipertiroidi belirtileridir.

HİPERTİROİDİ NEDENLERİ

   Kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülen Hipertiroidi raves hastalığı, sıcak nodüller, tiroit bezinin iltihaplanması ve tiroit kanseri gibi nedenlerle oluşabilir. Aşırı iyot alınması, aşırı tiroit hormonu alınması ve genetik faktörler de hipertiroide neden olur. 

HİPERTİROİDİN TEDAVİSİ

   En sık yapılan tedavi Tiroid bezinin hızlı çalışmasını bloke eden ilaçlardır. Hastalık kontrol altına alındıktan sonra da tedavi bir süre devam ettirilir.İkinci tedavi Radyoaktif İyot tedavisidir. Bu tedavi özel kliniklerde bu konuda uzmanlaşmış hekimlerce yapılır. Hızlı çalışan dokular radyoaktif iyotla kontrol altına alınır. Son olarak kontrol altına alınması güç olgulara cerrahi tedavi uygulanır. Tiroid dokusunun bir kısmı çıkarılır. 

HİPERTİROİD TEŞHİS EDİLMESİ

   Tanı doktor muayenesi, kan tetkikleri ve görüntüleme teknikleri ile konulur.

HİPERTİROİDİ HASTALIĞI İLE HANGİ BÖLÜM İLGİLENİR?

   Hipertiroidi olan hastalar Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümüne başvurmaları gerekmektedir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş