bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


Hepatit C ve BelirtileriHepatit C Virüs (HCV) enfeksiyonu sonucunda ortaya çıkan Hepatit C karaciğer hücresinin hasarına ve tahribine yol açan karaciğer iltihabıdır. Kan yoluyla bulaşan hastalık bir kaç haftada sürebilir yada hayat boyu süren ciddi hastalıklara yol açabilir.

Hepatit C hastalığı, geç evrelerine kadar sessiz kalan bir hastalık olması nedeniyle hastalığı başlangıç döneminde yakalamak çok zordur.

Hepatit C ikiye ayrılır. Bunlar akut veya kronik olabilir. Akut Hepatit C mikroorganizma vücuda girdikten sonraki 6 ay içinde gelişen kısa süreli bir hastalıktır. Kronik Hepatit C hayat boyu devam edebilen, ciddi sağlık sorunlarına (siroz, karaciğer kanseri) ve hatta ölüme yol

açabilen bir hastalıktır. 

Hepatit C nasıl bulaşır?

Hepatit C kan yoluyla bulaşmaktadır. Kan ve kan ürünü verilenler, uyuşturucu kullananlar da daha sık görülmektedir. Ayrıca enfekte donörden (vericiden) doku veya organ nakli ile, dövme, piercing gibi kozmetik amaçlı vücut delici işlemlerin steril olmayan koşullarda

yapılması, gebelikte anneden bebeğe geçiş ile hastalık bulaşabilmektedir.

Hepatit C hastalığının cinsel temasla bulaşıp bulaşmadığı ise tartışmalı bir konudur. Ev içinde, işte ve diğer sosyal temaslarda yani tokalaşma, öpüşme gibi nedenlerle Hepatit C bulaşmaz. 

Hepatit C'nin Belirtileri

Hepatit C’nin belirtileri, iştahsızlık, bulantı, kusma, karın ağrısı, eklem ağrıları, nadir olarak da sarılıktır.

Hepatit C Tanısı

Hepatit C hastalığını belirlemek zordur. Hepatit C hastalığını belirlemek için önce tarama testi olarak kanda HCV'ye karşı oluşmuş antikoru saptayan bir tarama testi (Anti-HCV) istenmektedir. Sonuç pozitif çıkarsa ikinci bir test ile doğrulama yapılmaktadır. 

Hepatit C tedavisi nasıl olur? 

Hepatit C erken teşhis edildiğinde hastanın tedavi şansı yüksektir. Hekim kontrolü altında kullanılacak antiviral ilaçlar ile hasta tedavi edilebilir.
 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:memurmaasmutemeti@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş