bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


HEPATİT B   Hepatit B Hepatit B Virüsü (HBV) ile meydana gelir. Hepatit B akut veya kronik olabilir. Akut HBV enfeksiyonu altı aydan daha uzun sürerse enfeksiyon kronikleşmiş olur. 
Kronikleştiği takdirde ömür boyu süren, siroz ve karaciğer kanserine yol açabilen farklı sonuçları olabilen bir karaciğer hastalığıdır. Hepatit B den korunmanın en iyi yolu aşılanmaktır.

HEPATİT B NASIL BULAŞIR?

   Akut Hepatit B virüsü Hepatit B olan kişinin kan, semen, vajina sıvısı veya diğer vücut sıvılarının bir kişinin vücuduna girmesi ile bulaşır.

HEPATİT B’NİN BELİRTİLERİ

   Hepatit B bazen hiçbir belirti göstermeyebilir. Hepatit B’nin görülen belirtileri ise şunlardır;

-Ateş

-Halsizlik

-İştahsızlık

-Bulantı

-Kusma

-Karın ağrısı

-İdrar renginde koyulaşma

-Sarılık (göz ve ciltte sararma)

-Eklem ağrısı

HEPATİT B’NİN TEDAVİSİ

    Akut Hepatit B için spesifik bir tedavi bulunmamaktadır. Genellikle yatak istirahati, yeterli sıvı ve gıda alımı tavsiye edilir, ancak bazı kişilerin hastaneye yatırılmaları gerekebilir. Kronik Hepatit B hastaları bu konuda uzman hekimler tarafından takip edilmelidir. Kronik hepatit B hastaları hastalık gelişimi ve tedavi seçenekleri açısından düzenli olarak takip edilmelidir.

HEPATİT B TEŞHİSİ

   Hepatit B basit kan testleri ile saptanabilir. 

HEPATİT B’YE HANGİ BÖLÜM BAKAR?

   Hepatit B’ye Dahiliye bölümü bakar.
 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş