bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


HEMOROİD   Halk arasında basur ya da mayasıl olarak bilinen hemoroid anal kanaldaki damar yastıkcıklarının sarkması ve sıkışarak kanaması ile gelişen bir hastalıktır. Hemoroid hastalığı, asıcı bağların zayıflamasıyla birebir ilişkili olduğundan yaşla birlikte görülme sıklığı artan bir hastalıktır. Sıklıkla makattan kendiliğinden ya da dışkıyla kan gelmesiyle kendini gösteren hemoroid, 10 hastadan 4’ünde hiçbir şikâyete neden olmadan da var olabiliyor. Toplumda utanma, sıkılma nedeniyle şikayetlerin dile getirilmemektedir. Ancak  bu hastalıkların erken teşhisinin çok önemli. 

HEMOROİD BELİRTİLERİ

Hemoroid belirtileri hemoroidin türüne göre farklılık göstermektedir. Genel olarak hemoroid belirtileri şunlardır;

-Anüs etrafında ortaya çıkan şiddetli kaşıntı ve rahatsızlık hissi

-Anüs yakınında kaşıntılı, ağrılı yumru veya şişlik

-Bölgede sürekli olan özellikle oturmakla artan ağrı

-Dışkıda kan 

-Tuvalet kağıdında parlak kırmızı kan

-Makattan basurun sarkarak ele gelmesi 

HEMOROİD NEDENLERİ

   Hemoroidin oluşumunda en önemli faktörler, kabızlık ve ıkınmadır.  Çeşitli nedenlerle kabızlık yaşandığında büyük abdest kıvamı sertleşir ve tuvalet sırasında makattaki basınç artar ve hemoroidal hastalık oluşumuna zemin hazırlanır. Tuvalette uzun süre geçirmek ve uzun süre ıkınmak da hemoroidal hastalık gelişimi için risk faktörüdür.

HEMOROİD TEDAVİSİ

   Erken evre hemoroidler de ilaç tedavisi ile hastalığın yarattığı sıkıntılar giderilmeye çalışılır. İlerlemiş vakalarda, ağrılı ve kanamalı olgularda cerrahi tedavi gerekebilmektedir. 

HEMOROİD TEDAVİSİ İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLMELİDİR?

   Hemoroid tedavisi için Genel Cerrahi Bölümüne gidilmesi gerekir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş