bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


Hamilelikte Düşük BelirtileriDüşük hamileliğin 24. haftasından önce fetusun anne rahminden dışarı atılmasına denilmektedir.

Hamileliğin ilk 12-14. haftalar arasında yaşanan düşükler erken düşük, 24. haftadan önce gerçekleşen düşükler ise geç düşük olarak isimlendirilir. Erken düşüklerin yaşanmasında en önemli etken genetik faktörler ile kromozom yapısındaki anormalliklerdir. Geç düşüklerin en önemli nedeni ise rahimden kaynaklanan sorunlardır.

Düşüklerde annenin yaşı da etkilidir. Düşüğün 35 ila 45 yaş aralığında olan anne adaylarında görülme oranı %20-%30 civarında iken 45 yaş ve üzeri annelerde görülme oranı %50 civarındadır. Ayrıca daha önce birden fazla düşükle sonlanmış gebeliği olan kadınlarda, düşüğün tekrar etmesi, hiç düşük yapmamışlara oranla daha yüksektir.

HAMİLELİKTE DÜŞÜK BELİRTİLERİ

Düşük belirtilerinin en belirgin özellikleri arasında vajinal kanama vardır. Ancak bunların dışında bel ve sırt ağrıları, vajinada ağrı ve kramplar, ateş, kusma da düşük belirtileridir.

En sık rastlanan düşüklük nedeni bir kromozom uyuşmazlığıdır. Diğer nedenler ise, immünolojik bozukluklar, yetersiz serviks(annenin serviksinin büyüyen bebeği tutamayacağı kadar güçsüz olması),sigara, alkol, hormonlarda ki dengesizlik, radyasyonlu ortamda bulunma, bebekteki anormallikler, rahim yapısı anormallikleri, enfeksiyonlar, antifosfolipid sendromu ve rahim ağzı gevşekliği bulunmaktadır.

TEKRARLAYAN DÜŞÜKLERİN NEDENLERİ?

Düşüklerin çoğunda gelecekte başarılı bir hamilelik şansı vardır. Ancak bazı durumlarda tekrarlayan düşükler yaşanabilmektedir. Tekrarlayan düşük sebepleri ise;

1. Uterus (Rahim) yapısal bozuklukları ve serviks (rahim ağzı) yetersizliği

2. Endokrin (hormonal) bozukluklar

3. Enfeksiyonlar

4. Kromozomal bozukluklar

5. Otoimmün hastalıklar (Bağışıklık sistemi hastalıkları)

6. Çevresel ve diğer faktörlerilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:memurmaasmutemeti@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş