bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


GUT HASTALIĞI   Romatizmal hastalıklardan biride Gut hastalığıdır.  ‘Kralların hastalığı’, ‘zengin hastalığı’, ‘damla hastalığı’ gibi adlarla da anılan hastalık eklemde aniden gelişir.
   

   Gut hastalığı, ağrı, kızarıklık, şişlik ve hassasiyetle karakterize, mikrobik olmayan bir eklem iltihabıdır. Sıklıkla ayağın başparmağında başlar. Ancak, diz, ayak bileği, dirsek, el parmağı eklemleri de etkilenebilir.
 

GUT HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

En sık görülen gut hastalığı belirtileri ;

-Eklemler şişer ve ağrılar başlar(Gece, ağrılar sebebi ile uyanmalar yaşanabilir.)

-Eğer böbreklerden kaynaklanan bir gut hastalığı var ise; karın ve bel ağrıları, idrarda kan, taş gibi belirtiler de olabilir.

-Ağrıların kronikleşmesi, sürekli şişen eklemlerde deformeler 

GUT HASTALIĞININ NEDENLERİ

   Vücudun fazla ürik asit üretmesi ya da üretilen ürik asidin böbrekler tarafından yeterli bir şekilde dışarıya atılamaması kanda ürik asit düzeyinin yüksek olmasına sebep olur. 
   Bazı hastalıklara bağlı olarak da ortaya çıkabilen gut hastalığı özellikle diyabet, metabolik sendrom, obezite gibi hastalıklar ürik asidin vücutta çok üretilmesine ve dolayısıyla gut hastalığına sebep olabilir. Doğuştan gelen bazı hastalıklar gut hastalığına neden olabilmektedir.

GUT HASTALIĞI EVRELERİ

Gut Hastalığı Evreleri;

-Akut atak,

-İnterkritik dönem, 

-Kronik gut,

-Tofüslü gut 

GUT HASTALIĞI TESTİ

   Kan testi dışında çekilen film şişliklerin görülmesini sağlayacaktır. Kesin tanının konulması için şişmiş ve ağrılı olan eklemlerden sıvı alınması ve ürik asit kristallerinin varlığını tespit etmek gerekir.

GUT HASTALIĞINA HANGİ BÖLÜM BAKAR?

Gut hastalığı için Romatoloji bölümüne başvurabilirsinizilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:memurmaasmutemeti@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş