bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


GÖZ YAŞI SİSTEMİ HASTALIKLARI    Gözyaşının salgılanması, esas gözyaşı bezi (lakrimal bez) ve konjonktivadaki yardımcı gözyaşı bezleri (Krause ve Wolfring bezleri) tarafından sağlanır. Göz yaşı gözün çevresindeki bezler tarafından üretilir ve kapak hareketleri ile gözün önündeki saydam tabaka üzerinde düzgün bir şekilde yayılarak kayganlık, koruma ve berraklık sağlar. Buradan punktum denilen delik ve kanalcıklar ile göz yaşı kesesine akar ve oradan da başka bir kanal ile buruna geçer. Ancak bazen sistemde bazı sorunlar çıkabiliyor. Buna da gözyaşı sistemi bozuklukları deniliyor.

GÖZ YAŞI SİSTEMİ HASTALIKLARI NELERDİR?

   Göz yaşı sistemi hastalıkları göz kuruluğu, sonradan gelişen gözyaşı kanalı tıkanıklıkları, gözyaşı sistemi tümörleri, doğuştan gözyaşı kanal tıkanıkları, göz yaşarması ve gözyaşı yolları yaralanmalarıdır.

KURU GÖZ VE BELİRTİLERİ

   Bazı kimselerde gözün rahat etmesini sağlayacak ölçüde gözyaşı salgısı olmayabilir. Bu duruma kuru göz denir. Kuru gözün her yaşta her kişide meydana gelebilmesine rağmen bayanlarda daha sık görülür. Kuru gözün belirtileri ise; gözlerde batma ve yanma, kaşıntı, gözlerde yapışkan salgı,sigara dumanı veya rüzgarda gözlerde rahatsızlık, aşırı sulanma, kontakt lens kullanımında zorluk.

KURU GÖZ SEBEPLERİ VE TEŞHİSİ

   Kuru göz, ağız kuruluğu ve artrit birlikte Sjogren sendromunu oluşturur. Pekçok ilaç da kuru göze sebep olabilir. Bunlardan bazıları idrar artırıcı ilaçlar, kalp ilaçları, tansiyon ilaçları, glokom ilaçları, allerji ilaçları, uyku hapları, sinir ilaçları ve ağrı kesicilerdir. Basit bir göz muayenesi ile kuru göz tanısı konabilir. Bazen gözyaşını ölçen testler gerekebilir. 

KURU GÖZ TEDAVİSİ

   Göz yaşı damlaları kullanılarak tedavi edilir ancak göz yüzeyinde hastayı ileri derecede rahatsız eden bozukluklar meydana geldiğinde bandaj kontakt lens kullanılır. Bandaj kontakt lenste de gözyaşı damlalarını kullanmak gerekir.

GÖZ SULANMASI VE NEDENLERİ

   Gözyaşı bezleri tarafından üretilen gözyaşının buruna gönderilen gözyaşından fazla olması gözde sulanma, hatta kapakların dışına taşma meydana gelir.Bu duruma göz sulanması denir. Göz sulanmasının nedenleri ise; gözün yüzeyini örten beyaz tabakanın veya korneanın bozuklukları,göz kapağı bozuklukları,göziçi iltihapları,göze yabancı cisim kaçması,çocuklarda glokom ,gözyaşı kanallarındaki tıkanıklık veya darlıklardır.

GÖZ YAŞI KANALLARI TIKANIKLIĞI TEDAVİSİ

   Bebeklerde bu kanalların tıkanıklığı veya darlığı sık rastlanan bir durum olup bir yaşına kadar genellikle açılır. Bu zamana kadar açılmadığı takdirde genel anestezi altında sonda uygulaması yapılır.Bu ameliyattan sonra durumda düzelme olmazsa 4 yaşından sonra ameliyat yapılır. Erişkinlerde genellikle ameliyat tercih edilir.Tıkanıklık seviyesine göre teknik değişir ve bazan tüp uygulaması gerekebilir. 

GÖZ YAŞI SİSTEMİ HASTALIKLARI İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLMESİ GEREKMEKTEDİR?

Göz yaşı sistemi hastalıkları için göz doktoruna gidilmesi gerekmektedir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş