bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


GENİTAL AKINTILAR ENFEKSİYONLAR   Vajinal akıntıları (Genital Akıntı) kadınların yaşamları boyunca karşılaştıkları en sık sorunlardan biridir. Normalde üreme çağındaki her kadında bir miktar şeffaf, kaygan ve kokusuz nitelikte bir vaginal akıntı vardır. Normal olan bu vaginal sıvıya "fizyolojik vaginal akıntı" denmektedir.Ancak kadınlarda normal olarak görülen "fizyolojik vajinal akıntılar" olabileceği gibi bir enfeksiyona bağlı "patolojik vajinal akıntılar"a rastlanılmaktadır. 

   Kadınlarda normal görülen fizyolojik akıntılar bir problem oluşturmasa da enfeksiyona bağlı olan patolojik vajinal akıntıların bir uyarı olarak algılanması gerekiyor.

VAJİNAL AKINTI ÇEŞİTLERİ

Vajinal akıntı (Genital Akıntı) çeşitleri 2’ye ayrılır;

-Fizyolojik vajinal akıntı: Normalde üreme çağındaki her kadında bir miktar şeffaf, kaygan ve kokusuz nitelikte bir vaginal akıntı vardır. Normal olan bu vaginal sıvıya "fizyolojik vaginal akıntı" denmektedir.

-Patolojik vajinal akıntı:Vaginanın iltihabına "vajinit (vaginit)" ve serviks (cerviks) denilen rahim ağzının iltihabına denmektedir. Vajinitteki akıntı fizyolojik akıntılardan farklı bazı özellikleri vardır.Daha bol miktardadır, kötü, rahatsız edici kokusu olabilir ve koyu kıvamlıdır. Bazen süt kesiği kıvamında olabildiği gibi bazen de köpüklü ve bol sarı-yeşil renktedir.

VAJİNAL AKINTILARI AZALTMANIN YOLLARI

-Vajina içini hiçbir zaman yıkamayın.

-Banyodan sonra dış genital bölgenizi havlu ile kurulayın.

-İç çamaşırınızı günlük değiştirin ve sentetik değil, pamuklu olanları tercih edin.

-Yüzme ve ağir eksersizler sonrası iç çamaşır veya mayonuzu değiştirin. Üstünüzde kurumasın.

-Aşırı kilo ve şeker hastalığı mantar enfeksiyonuna zemin hazırlar. Bu tür bir sorununuz varsa önlemini almaya çalışın.

-Dar pantolon veya dar iç çamaşırı giymekten kaçının.

-Genel tuvalet temizliğinize dikkat edin.

-Cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanmaya özen gösterin ve sık partner değiştirmeyin. Sık partner değiştiren kişilerle birlikte olmayın.

VAJİNAL AKINTININ TEŞHİSİ

   Sorunun tüm detaylarıyla anlatılması ve fizik muayene bulguları ile genellikle tanı konur. Ancak vajinal kültür ve smear testi ile de akıntının nedeni kesin olarak anlaşılır.

VAJİNAL AKINTI TEDAVİSİ

   Enfeksiyon etkenine göre uygun antimikrobial tedavi yapılır. Ayrıca ağrı ve ödemi azaltmaya yönelik lokal tedaviler, hijyen ve eşin tedavisi de temel prensiplerdendir.

VAJİNAL AKINTI İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMELİDİR?

   Vajinal akıntılar (Genital Akıntı) için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına gidilmesi gerekir. ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş