bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


GECE İDRAR KAÇIRMA   Gece idrar kaçırma (Enuresis nocturna) çocuk sağlığı ve hastalıklarında çok sık rastlanılan çok sık rastlanılan şikayeterden biridir.Çocukların gece işemelerinde Beyin-Sinir sistemi ile idrar torbası arasındaki iletişim, yani beynin idrar torbasına kumanda etme yeteneği ile ilgilidir. 

   İdrarı idrar torbasında tutabilmenin birinci şartı, normal yapıda bir idrar torbası, normal bir Beyin-Sinir sistemine sahip olmaktır. Tedavi planlanan bir çocukta bu problemin gerçek sebebinin doğumsal bir yapı bozukluğu olmadığından emin olmak gerekir. İdrar iltihabı ve böbrek-idrar torbası yapılarında anatomik bozukluk olmadığı tespit edildikten sonra "Gece işeme" sorunu tedavi edilmeye çalışılır.

GECE İDRAR KAÇIRMANIN NEDENLERİ

1. İdrarın dışarı çıkmasını engelleyen kas, mesanenin kasılmasını sağlayan kaslardan daha zayıf olabilir.

2. Çocuğun mesanesinin küçük olması nedeniyle normal miktarda idrar için yetersiz kalabilir.

3. Normal boyuttaki mesanelerinin tutabileceği idrardan daha fazlası üretilebilmektedir. Örnek olarak belirtmek gerekirse yatmadan 2 saat önceki dönem içinde çok sıvı tüketiyor olabilir, çocuk başka bir hastalığı nedeniyle idrar sökücü kullanıyor olabilir,idrar yolu enfeksiyonu,şeker hastalığı olabilir, hormonal dengesizlik olabilir.

4. İdrar kaçırma kardeş doğumu, okula başlama, taşınma, hastaneye yatma, anne babanın boşanması, anne ya da babanın bir nedenle uzaklaşması gibi psikolojik nedenlerle sonradan başlayabildiği görülmektedir.

5. Vücudumuzda gece salgılanan ve idrar üretimini azaltan AVP (Arginin vasopressin antidiüretik hormon) hormonun çalışmasında bir sorun olduğunda gece idrar üretimi artarak enürezise neden olabilir.

GECE İDRAR KAÇIRMAYA HANGİ BÖLÜM BAKAR?

  Yetişkinlerde üroloji,çocuklarda ise çocuk ürolojisi uzmanlarına ulaşılırsa elbette daha iyi olur. Ancak bulunulan yörede bu imkanlar yoksa çocuk hastalıkları uzmanı ve aile hekimi de ilk başvuru için doğru adresler olabilir.

ÇOCUKLARDA GECE İDRAR KAÇIRMASINDA TANI 

   Ayrıntılı bir hastalık öyküsü alınıp sorgulama yapılması, işeme-dışkılama çizelgesi tutulması,genişletilmiş fiziksel muayene,tam idrar tahlili yapılması genellikle yeterli  olmakta ancak kesin teşhis konulamadığı durumlarda ise ultrasonografik inceleme ile idrar kaçırmanın nedenleri belirlenebilir.

GECE İDRAR KAÇIRMA TEDAVİ EDİLMEZSE YAŞANACAK SORUNLAR NELERDİR?

   İleri yaşlarda aile ve iş başarısını da olumsuz etkiler.Çocukta özgüven kaybı, içine kapanma, sosyal izolasyon, başarıda düşüş, depresif eğilimler, suçluluk duygusu gibi oldukça ciddi psikososyal sorunlar ortaya çıkabilir. 

GECE İDRAR KAÇIRMA TEDAVİSİ

   Gece idrar kaçırmada ki tedavide ilk ve en önemli adım, çocuğun tedaviye motive edilmesidir. Bunu sağlamak için de, çocukla sıcak bir ilişki kurmak, ailenin anlayış ve desteğini sağlamak, problemin çözüleceğine dair güven vermek ve çocuktaki suçluluk duygusunu gidermek gereklidir. 

   Yatak ıslatma eskiye göre daha kolay tedavi edilebiliyor. Birçok metodun başarısı iddia edilmişse de bugün için genellikle davranış değiştirme ve ilaç tedavisi uygulanır. ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş