bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


GEBELİKTEN KORUNMA YÖNTEMLERİ   İstenilmeyen gebeliği önlemek için cinsel birliktelikte kullanılan korunma yöntemlerinden herhangi biri kullanılmadığı takdirde bir yıl içinde kadınların %80-%85 ‘i hamile kalır. Bu nedenle doğum kontrol yöntemleri bebek istemeyenler için oldukça önemlidir.

  Cinsellikte korunma, kadının olduğu kadar erkeğin de sorumluluğundadır. Doğum kontrol yöntemleri doğal korunma yöntemleri,tıbbi korunma yöntemleri olarak ikiye ayrılır.

ERKEKLERDE KORUNMA YÖNTEMLERİ

Günümüzde erkeklerin kullandığı korunma yöntemleri üçe ayrılır,bu yöntemler ise şunlardır;

-Geri çekme, 

-Prezervatif 

-Spermleri Taşıyan Tüplerin Bağlanması.

KADINLARDA GEBELİK ÖNLEYİCİ YÖNTEMLER

Kadınlarda gebelik önleyici doğum kontrol yöntemleri,

-Kadın Prezervatifi,

-Cilt İmplantları,

-Vajinal Halka,

-Servikal Başlık,

-Kontraseptif sünger,

-Spiral,

-Doğum Kontrol Hapı,

-3 Aylık İğneler,

-Aylık İğneler,

-Doğum Kontrol Bandı,

GEBELİK ÖNLEYİCİ CERRAHİ YÖNTEMLER

   Kadınlarda Tüplerin bağlanması: Kadınlarda, yumurtayı rahim içine taşıyan tüplerin bağlanması işlemidir. Geri dönüşü çok zordur, gelecekte çocuk isteği olmayan çiftler için uygun bir yöntemdir. Koruyuculuğu % 100'e yakındır. 

   Vazektomi: Erkekte sperm hücrelerinin testislerden depolandıkları bölgelere geçişinin cerrahi yöntemlerle kalıcı olarak bozulması işlemidir. Bu işlem sonrasında ejekülasyon esnasında boşalan sıvının dış görünüşünde hiç bir değişiklik olmaz, ancak sıvıda sperm hücreleri olmadığından gebelik oluşmaz. Koruyuculuğu % 100' e yakın olan bu yöntemde de kadınlarda olduğu gibi geri dönüş çok zordur. 

GEBELİKTEN KORUNMAK İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMESİ GEREKMEKTEDİR

   İstenmeyen gebelikten korunmak için Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanına başvurarak yardım alabilirsiniz.
 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş