bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


GEBELİK BELİRTİLERİ VE SEMPTOMLARI   Hamileliğin en önemli habercisi adet döneminin gecikmesi ancak bunun dışında bir takım erken belirtiler adet gecikmesinden daha önce bir zamanda dahi hamileliğe işaret edebilir. Ancak gösterilen bu belirtiler kadından kadına hatta hamilelikten hamileliğe değişiklikler göstermektedir.

   Adet döneminin gecikmesi hamileliğin en önemli habercisidir. Ancak bunun dışında bir takım erken belirtiler adet gecikmesinden daha önce bir zamanda dahi hamileliğe işaret edebilir.bu belirtiler kişiden kişiye farlılık göstermektedir.

HAMİLELİK BELİRTİLERİ

Hamileliğin ilk belirtileri:

-Yorgunluk

-Memelerde büyüme veya hassasiyet.

-Mide bulantısı ve kusma.

-İştahın açılması yada bazı yiyeceklerden tiksinme.

-Sık idrara çıkma

-Baş dönmesi

-Ruh halinde oluşan değişiklikler

-Hafif kanama

HAMİLELİK SEMPTOMLARI

Hamilelik belirtileri arasında en yaygın görülen semptomlar; 

-Adet gecikmesi, 

-Mide bulantısı,

-Kokuya karşı aşırı hassasiyet, 

-Halsizlik 

-Baş dönmesi,baş ağrısı,

- Sırt Ağrıları

-Kabızlık,şişkinlik hali,

-Değişen psikoloji,

ÜSTÜNE GÖRME NEDİR?

   Hamileliğin başlangıcında gebeliğin rahim iç tabakasına yerleşmesinden kaynaklanan kanamalara "üstüne görme" denir.Bu kanamalaraın bir diğer adıda  implantasyon kanamalarıdır. Fakat her gebelikte görülmesi söz konusu değil. Üstüne görme, hamileliğin başlangıcında zamanlama olarak normalde adet görülen döneme denk geldiğinden çoğu kadın bu durumu adet kanaması zannederek hamile olduğunu fark edemiyor. Üstüne görmede kanamanın rengi adetten farklı olarak pembemsi ya da kahverengidir.

ERKEN DÖNEM HAMİLELİK BELİRTİLERİ

   Hamileliğin ilk belirtileri kasıklarda ağrı, şişlik ve sertleşmedir.

HAMİLELİK TESTİ

   Adetinizin gecikmesiyle beraber eczaneden alacağınız bir gebelik testi yardımıyla hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Ancak hamilelikte östrojen ve progesteron salgısını dengelemek için salgılanan HCG (insan koryon gonadotropin)  hormonunu öncelikle kana geçer. Daha sonra da idrara geçtiğinden kan testinin hamileliğin ilk günlerinde güvenilirliği daha yüksektir.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE HANGİ DOKTORA GİDİLİR?

   Hamilelik döneminde Kadın Hastalıkları ve Doğum doktoruna gidilir.


 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:memurmaasmutemeti@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş