bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


GASTRİT   Gastrit midenin iç yüzünde bulunan mukoza tabakasının iltihaplanmasıdır. Bu iltihap bakteriler, virüsler gibi enfeksiyon ajanlarına bağlı olabileceği gibi, kimyasal ajanlara (ilaçlar, safra gibi) veya bağışıklık sistemine (otoimmun) bağlı da olabilmektedir.  

GASTRİTİN BELİRTİLERİ

Gastritin belirtileri şunlardır;

-Mide bölgesinde ağrı, şişkinlik, gaz, açlık hissi ve sık yemek yeme isteği, 

-Midede hazımsızlık ve doygunluk hissi 

GASTRİTİN NEDENLERİ

   Alkol, sigara, çeşitli ilaçların uzun süreli kullanımı Gastritin başlıca nedenleridir.Ayrıca Gastritin nedenlerinden biride  “helikobakter pilori” denilen bir bakteridir. 

GASTRİT ÇEŞİTLERİ

İki çeşit Gastrit vardır;

-Akut Gastrit:Akut gastritte karnın  üst kısmında ağrı, gaz, geğirme, yanma, ekşime,bulantı ve kusma gibi bulgular  görülür.

-Kronik Gastrit: Kronik  gastritte  ağrı daha az belirgin olup yemek sonrasında şişkinlik ve dolgunluk hissi, erken doyma, bulantı hissi, geğirme, iştahsızlık ve  ağızda kötü tat  gibi dispeptik yakınmalar daha sık görülür. 

GASTRİT HASTALIĞININ TEŞHİSİ

   Gastritin  kesin  teşhisi için  endoskopi (gastroskopi) yapılarak mukozanın  görülmesi  ve  mutlaka patolojik inceleme için  doku örneği alınması  gerekir (biyopsi). Bazı hastalarda özellikle 40 yaş altındaki hastalarda, endoskopi yapılmasını gerektirecek  başka bir  sebep yoksa,   kan veya dışkı örneği kullanılarak yapılan testlerle   HP enfeksiyonun  varlığı araştırılabilir.

 GASTRİT HASTALIĞINA HANGİ BÖLÜM BAKAR?

   Gastrit sorunu için Dahiliyeden randevu almalısınız. ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş