bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


Frengi Hastalığı Nedir?Bulaşıcı bir hastalık olan Frenginin diğer bir adı da Sifilizdir. Bakteri kaynaklı bir hastalık olan frengi cinsel yolla bulaşır.
 

Genital bölgeyle temas sonucu vücuttaki bir yaradan bulaşan mikrop sonucu ortaya çıkan fregi hastalığı nadiren de olsa öpüşmekle de bu hastalığın bulaştığı görülmüştür.
 

Anneden bebeğe bulaşma ihtimali oldukça yüksek olan frengi hastalığı hamile bir kadından doğmamış bebeğe geçen mikrop, bebeğin ölü doğmasına yada ölü doğmasa dahi bebekler de erken doğum sonucu hayatlarını kaybetme riski ile karşı karşıya kalmasına neden olur.

Frengi Hastalığının Belirtileri 
 

Frengi hastalığının belirtileri kişiden kişiye değişebilmektedir. Frengi hastalığının başlıca belirtileri şunlardır:
 

-Cinsel bölgede acısız yaralar
 

-Vücudun genelinde çıkan sivilceyi andıran yaralar
 

-Lenf bezlerinde şişme
 

-Deride döküntüler
 

-Eklemlerde ağrı, baş ağrısı, yorgunluk ve ateş
 

-Kilo kaybı ve bazen saç kaybı
 

-Kas koordinasyonunda sorun
 

-Uyuşma veya vücudun bir bölümünü hareket ettirememe
 

-Unutkanlık ve zihinsel sorunlar
 

-Körlük veya duyma sorunları
 

Frengi Hastalığı Nasıl Bulaşır?
 

Frengi hastalığı vajinal, anal veya oral seks sırasında sünnet derisi ile doğrudan temas edilmesi hastalığın bulaşmasında en önemli faktördür. Penis, vajina veya anüsün etrafında veya çevresinde, yakın dokularda rektum veya ağızda yaralar oluşur. Cinsel yönden aktif herhangi bir kişi, korunmasız vajinal, anal veya oral seks yoluyla frengi olabilmektedir.
 

Frengi Hastalığının Tanısı 
 

Frengi Hastalığının tanısı için kan testleri yaptırmak yeterlidir. 
 

Frengi Hastalığının Tedavisi
 

Frengi hastalığının tedavisi oldukça basittir ancak tedaviye zamanında başlanırsa. Frengi birinci ve ikinci dönemde yakalandığında, tedavi edime olasılığı yüzde yüzdür. Ancak hastalık ilerledikçe kişinin tedavisi zorlaşır.
 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş