bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


FOLİKÜLİT (KIL KÖKÜ İLTİHABI)   Bakteriler ve mantarlar nedeniyle oluşan rahatsızlık sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir. Çok ciddi bir sağlık sorunu değildir ancak bazı durumlarda saç dökülmelerine veya yara izlerine neden olabilir. Kıl kökü iltihabı sadece saçlarda, sakalda değil vücudun kıl olan her bölgesinde oluşabilir.

   Kıl kökü iltihabı her yaşta görülür. Kıl kökü iltihabı çocuklarda genellikle mantarlardan dolayı meydana gelebilir.

FOLİKÜLİT (KIL KÖKÜ İLTİHABI) BELİRTİLERİ

   Folikülit, kıl kökü bulunan bölgede ortaya çıkar. İltihap o bölgede kırmızılık, kabarıklık, hafif kaşıntı, şeker hastalığı, kaşınma diğer bölgelere iltihabın dağılmasına yol açabilir. Diğer belirtileri ise, iri, şiş yumru, patlayıp kabuk bağlayan iltihap kabarcıklar, ağrı, enfeksiyondur.

FOLİKÜLİT (KIL KÖKÜ İLTİHABI) NEDENLERİ

   Kıl kökü iltihabının birçok nedeni bulunmaktadır. Bağışıklık sisteminin bozulması, bazı steroid ilaç veya krem tedavileri olmak, şeker hastalığı, havuz, jakuzi, nem oranı artışı, tıraş veya sıkı kıyafetin neden olduğu sürtünme, aşırı terleme, dermatit ve akne gibi iltihaplı cilt rahatsızlıkları, sıyrılma, ameliyat yaraları gibi cilt yaralanmaları, cildi plastik kıyafet veya yapıştırıcı bantlarla kaplamak gibi nedenlerden kıl kökü iltihapları oluşmaktadır. 

FOLİKÜLİT (KIL KÖKÜ İLTİHABI) TEDAVİSİ

   Kıl kökü iltihabı, tedavi edilebilir bir problemdir. Fakat kaşımamak önemlidir. Kıl kökü iltihabına bir mikrop yol açmış ise genellikle kendiliğinden iyileşir. Fakat bir mantar enfeksiyonu, bakteriyel enfeksiyon ya da virüsler neden olmuş ise tedavisinin planı ona göre yapılır. Tedavide sürülen antibiyotikler kullanılır. Lezyonlar temiz tutulmalıdır.

FOLİKÜLİT (KIL KÖKÜ İLTİHABI) TEŞHİS-TANI 

   İlk olarak doktorunuz sadece cildinize bakarak kıl dibi iltihabı teşhisi koyabilir. Ancak enfeksiyonu temizlemek için yapılan standart tedavi başarısız olursa, doktorunuz laboratuvar testi için sivilcelerden birinden örnek alabilir.

FOLİKÜLİT (KIL KÖKÜ İLTİHABI) TEDAVİSİ

   Kıl kökü iltihabı, ilaç veya özel kremlerle yapılan tedavi ile düzelmeyen lokalize vakalarda cerrahi tedaviye başvurulabilir.

FOLİKÜLİT (KIL KÖKÜ İLTİHABI) TEDAVİSİ İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLMESİ GEREKİR?

   Kıl kökü iltihabı, tedavisi için dermatoloji uzmanına gidilmesi gerekmektedir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş