bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


EPİLEPSİ (SARA)    Vücudumuzu yöneten merkez beyindir. Bütün aktiviteleri beynimiz sayesinde yaparız. Dolayısıyla beyindeki hücreler arasında elektriksel bir bağlantı vardır. Beyin hücreleri (nöronlar) vücudu yönetmek için elektrik devreleri gibi çalışırlar. Bunu bir elektrik ağı gibi düşünürsek, epilepsi hastalığını da bu ağın çalışma sisteminde bir bozukluk olarak tarif edebiliriz. Epilepsi hastalığı halk arasında ‘sara’ olarak bilinmektedir.

EPİLEPSİ -SARA HASTALIĞININ NEDENLERİ

   Epilepsinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak sıklıkla çocukluk çağında ortaya çıkan bu hastalıkta bazı etmenlerin hastalığa neden olduğu düşünülmektedir. Epilepsi hastalığına neden olduğu düşünülen etkenler ise şunlardır;

-Doğum sırasında beynin oksijensiz kalması ya da zedelenmesi,

-Genlerin bulunduğu kromozomlarda meydana gelen hastalıklar, enzim eksikliği,

-Beyin zarlarında iltihap oluşması, menenjit, beyinde meydana gelen tümörler,

-Hamileyken annenin sigara, alkol, madde kullanması,

-Trafik kazası sonucu beyin zedelenmesi, travma geçirme,

-Ateşli havale geçirme,

NÖBET SIRASINDA NELER YAPILMALIDIR?

   Nöbet sırasında yapılacak en önemli hareket hastanın kendisine zarar vermesini önlemektir.Hastanın etrafında hastaya zarar verecek eşyaları kaldırmak gerekir.Başını ve vücudunu yana çevirin, başının altına yumuşak bir yastık koyulmalıdır.Dilini ısırmaması için nöbet geçiren kişinin çenesi açık tutulmaya çalışılmalıdır. Kıyafetleri ve yakası gevşetilmelidir. Rahat nefes alması sağlanmalıdır. Hastanın ağzında yiyecek varsa bunu çıkarmak gerekir.

EPİLEPSİ NASIL TEŞHİS EDİLİR?

   Epilepsi teşhisinde hasta yakınlarının, doktora vereceği bilgiler çok önemlidir. Kesin teşhis koymak için kesin bulgular gereklidir. Bunun için de bazı tetkikler gerekecektir. Beyin tomografisi, EEG, emar ve bazı testler istenir. 

EPİLEPSİNİN TEDAVİSİ

   Epilepsi hastalığının tedavisi, nöbetleri durdurmaya yönelik ilaç tedavisidir. Ancak unutulmamalıdır ki tedavide en önemli nokta ilaçların düzenli ve planlı kullanımıdır. Her beş hastadan dördünde uygun ilaçlar seçildiğinde ve yeterli dozda alındığında nöbetler kesilir. Bir diğer yöntem ise cerrahidir.

EPİLEPSİ -SARA HASTALIĞI İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLİR?

   Epilepsi hastalığının tedavisi için nöroloji doktora gidilmesi gerekir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş