bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


Egzama ve TadavisiEgzama, toplumda oldukça sık görülen çeşitli nedenlerle ortaya çıkan kaşıntılı ve iltihaplı cilt lekeleriyle tanınan genel bir cilt rahatsızlığıdır.

Genellikle bebeklerde ve çocuklarda görülen egzama, çocukların yüzlerinde ortaya çıkar fakat çeşitli tiplerde oluşabilir. 

Egzama Belirtileri

Egzamada kişinin cildinde kuru, kaşıntılı ve kırmızı lekeler oluşu. Bazı egzama formlarında ise sulu kabarcıklar oluşur. Zaman İçinde hasara uğrayan cilt lekeleri kalınlaşabilir. 

Egzama Nedenleri 

Egzamanın başlıca nedenleri şunlardır;

-Kuru cilt,

-Sürekli kaşınma,

-Viral veya bakteriyel enfeksiyonlar,

-Klorlu yüzme havuzlarında yüzme,

-Bebeklerde kumda oynamak,

-Doğrudan halılarda veya çimlerde oturmak,

-Solunum yolu alerjenleri. 

-Parfümler, sabunlar, kimyasallar, yünlü veya sentetik kumaşlar gibi tahriş edici maddeler kullanma,

-Sıcaklık değişiklikleri (ısı gibi) veya aşırı ısıtılmış odalar,

-Stres, 

Egzama Bulaşıcı Mıdır?

Egzama bir çok kişi tarafından bulaşıcı olduğuna inanılsa da bu yanlış inanışının tersine egzama bulaşıcı değildir. 

Kimlerde Daha Sık Görülür?

Astım veya saman nezlesi olan çocuklarda veya bu koşullar daha sonra, genellikle 30 yaşından önce gelişen yetişkinlerde görülür. Genetik geçiş özelliği bulunan egzamanın ailesinde bu hastalık olan kişilerde görülme oranı da normalden daha yüksektir.

Egzama Nasıl Teşhis Edilir?

Egzama teşhisinde kullanılabilecek belirli bir test yoktur. Doktorunuz durumu daha önce görmüşse, belirtilerinize bakarak tanıyabilir.

Egzama Tedavisi 

Egzamaların sebebi, kesin tedavisi net değildir ve genellikle tekrarlama gösterir. Egzama kronik olabileceği gibi kısa süreli akut ataklar şeklinde de görülebilir.  Genellikle hastanın yaşına, belirtilerine ve mevcut sağlık durumuna uygun bir tedavi planı oluşturulur.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş