bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


Ebola Nedir ?Ebola virüsü adı verilen bir mikroorganizma nedeniyle ortaya çıkan ebola hayatı tehdit eden bir viral enfeksiyondur.

Hayatı tehdit eden kanamalara yol açan %50 ile %90 vakanın ölümle sonuçlanan ateşli bir hastalığa neden olmakta olan ebola virüsü yüksek ateşe yol açan, iç ve dış kanamalarla seyreden bir hastalıktır.

Dünyanın korkulu rüyası olan ebola virüsü, ilk olarak 1976 yılında Sudan ve Kongo'daki salgınlarda tespit edildi ve adını Kongo'daki bir nehirden aldı. Virüsün kesin olmamakla birlikte doğal kaynağının Afrika'daki meyve yarasaları olduğu düşünülmektedir.

Ebola virüsü Nasıl Bulaşır? 

Virüs insanlara hayvanların kan ve vücut sıvıları ile temas sonucu bulaşır. Direkt hayvanlardan insanlara bulaşabildiği gibi insandan insana da kan ve vücut sıvıları ile temas sonucu bulaşabilmektedir. 

Ebola Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Görülebilen önemli belirtilerden bazıları baş ağrısı, vücutta yaygın ağrılar, yüksek ateş, gözlerde konjunktivit, kanamalar, bulantı ve cilt döküntüleridir. Bunlara ek olarak böbrek ve karaciğer fonksiyon bozuklukları da görülebilmektedir. Kan sayımında beyaz kan hücreleri ve trombosit sayısında azalma vardır. Hastalığın başlamasından birkaç gün sonra bile, özellikle mukoza zarlarından kaynaklanan ciddi iç ve dış kanamalar meydana gelebilir.

Ebola Virüsünün Tanısı Nasıl Konur ?

Ebola Virüsü kanda ve aynı zamanda deride de tespit edilebilir. Ebola virüsü için incelemek üzere hastadan numuneler alınır. Virüse karşı antikor oluşumu genellikle sadece hastalığın ileri evrelerinde oluşur. Ayrıca, kanama veya bozulmuş organ fonksiyonu için yakın takip gereklidir.

Ebola Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Şimdiye kadar, ebola için etkili bir tedavi yöntemi bulunamamıştır. Bir ebola enfeksiyonu için önemli olan, hastaların yoğun bakım altına alınmasıdır. Başarılı bir tedavi için elektrolit ve sıvı desteği önemlidir. 
 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş