bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


Dizanteri Nedir?Bakteri, amip ve virüslerin neden olabildiği bir sindirim sistemi hastalığı olan dizanteri hastalığına halk arasında kanlı ishalde denilmektedir. En çok bulaşıcı hastalıklardan biri olarak tarihte sıkça rastlanılan dizanteri, yaşlılarda, küçük çocuklarda ve bebeklerde çok daha tehlikelidir ve ölümlerle dahi sonuçlanabilen bir hastalıktır.
 

Dizanteri hastalığı kişiden kişiye rahatlıkla bulaşabilen dizanteri, kirli su ve gıda tüketimi ile ortaya çıkar. Hastalığa sebep olan bakteri, virüs ya da amipler bağırsaklardan kan dolaşımına geçerek bazı iç organlara yayılabilir.  

Dizanterinin Belirtileri
 

Dizanteri belirtileri türüne göre farklılık gösterebilir. Basilli dizanteride enfeksiyon bir hafta içinde belirtilerini gösterirken amipli dizanteri hastaya bulaştıktan 10 gün sonra belirtilerini gösterir. Dizanteri hastalığı belirtileri çoğunlukla şiddetli, kanlı ve mukuslu ishalin eşlik ettiği; mide bulantısı, ani kusma ve ani mide kramplarıdır. Titreme, halsizlik, baş ağrısı, gaz hissi, 38°C ve üzerinde seyreden ateş gibi semptomları da bulunur. Amipli dizanteride ise bağırsak hareketleri sancılıdır.

Dizanterinin Nedenleri 
 

Dizanterinin başlıca nedenleri ise kirli su ve iyi yıkanmamış yiyeceklerdir. 
 

Dizanteri Tanısı
 

Hastaya doktor tarafından yapılan fiziki muayene sonrasında laboratuvar testleri yapılması gerekmektedir. Laboratuvar testlerinde dışkı incelemesi yapılmaktadır

Dizanteri tedavisi

Dizanteri tedavisi dizanteri çeşidine göre farklılık gösterir. Hastalığı tedavisindeki temel prensip ishal ile kaybedilen sıvının yerine konmasıdır. Hastalığın ağırlığına göre hekiminizin uygun gördüğü antibiyotik kullanımı ile iyileştirilir. Amipli dizanteri hastalığına neden olan paraziti yok etmeye yönelik uygun türde antibiyotik uygulanır. Basilli dizanteri de ise etken olan bakteriye yönelik antibiyotik hekim tarafınca seçilir ve uygulanır. İshal ve kusmanın şiddetli olduğu durumlarda hekim uygun görürse serum takviyesi yapılır. Tedavi süresince hasta ve bakım sağlayan personelin hijyen kurallarına özellikle dikkat etmesi gerekmektedir.
 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş