bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


DİŞ PROTEZLERİ   Eksilen dişlerimizin yerine yerleştirilen ve takılıp çıkarılabilen dişlere protezler denir. Öncelikle bilinmesi gereken şey, bir başkasında aynı tedavi şekli uygulansa bile kıyas yapılmaması gerektiğidir. Her hastanın ağız yapısı farklıdır. Kullanım kolaylıkları ve alışma evreleri de buna göre değişkendir. Protezler, ağzınızdan alınan modele göre diş laboratuarında hazırlanır.

DİŞ PROTEZLERİ KAÇ ÇEŞİTTİR?

   Diş protezleri sabit protezler (kron-köprü benzeri yapıştırmalı protezler),hareketli protezler (total ya da bölümlü protezler) ve implant üstü protezler (sabit veya hareketli)olmak üzere üçe ayrılır.

DİŞ PROTEZLERİNİN TEDAVİSİ VE BAKIMI

   Protez dişleri olan bireyler ağız ve diş temizliği konusunda azami ölçüde dikkat etmeli ve gereken özeni göstermelidir. Sabit protez kullanan bireylerin yapay dişleri ağızlarına kalıcı olarak yerleştirildiğinden çıkarıp temizleme imkanı olmayacaktır. Bu nedenle sabit protez kullanan hastalar diş ipinin yanı sıra, protez dişler için özel olarak üretilen diş fırçaları ve yine diş protezlerine zarar vermeyecek maddelerden üretilen diş macunları ile protez dişlerini fırçalayarak günlük diş temizliklerini yapmalıdırlar. Ayrıca her 6 ayda bir diş hekimine giderek protezlerinde oluşması muhtemel olan tartar ve diş taşlarını da uzman gözetiminde temizletebilirler.

   Hareketli protez kullanan hastalar ise protezlerini her günün sonunda çıkarıp , önce ılık suda özel fırçalarla yıkayıp fırçalamalı, sonrada temiz suya katacakları protez dezenfekte edici suların içinde kısa bir süre bekletmelidirler. Ayrıca her 6 ayda bir diş hekimine kontrollerini yaptırmalıdırlar.

DİŞ PROTEZLERİ İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMESİ GEREKMEKTEDİR?

   Diş protezi takılması için diş hekimine gidilmesi gerekmektedir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş