bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


DİŞ ETİ HASTALIĞI    Diş etlerinin iltihaplanmasına diş eti hastalığı denilmektedir. Bu iltihaplanmanın ilerlemesi durumunda dişleri çevreleyen ve destekleyen kemik de etkilenir. Hatta dişlerinizi kaybetmenize bile neden olabilir. Bu nedenle diş eti hastalığı olan kişilerin mutlaka düzenli olarak diş hekimi kontrolü altında olmaları gerekiyor.

DİŞ ETİ HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Dişeti hastalığının (Periodontoloji) belirtileri;

-Dişetlerinin kanaması, 

-Kırmızı, şiş ve hassas dişetleri, 

-Dişlerden kolay ayrılabilen uzaklaşan dişetleri, 

-Dişler ve dişetleri arasında iltihabi akıntı, 

-Sallanan ve giderek birbirinden uzaklaşan dişler, 

-Sürekli kötü ağız kokusudur. 

DİŞ ETİ HASTALIKLARININ NEDENLERİ

   Dişeti hastalıklarının ana nedeni bakteri plağı olmakla beraber, sigara, sistemik hastalıklar, ilaçlar, stres ve beslenme gibi diğer unsurlar da dişeti sağlığını etkileyebilir. 

DİŞ ETİ HASTALIĞI NASIL ÖNLENEBİLİR?

   Dişeti hastalığını (Periodontoloji) önlemek için en az günde iki kere doğru diş fırçalama, en az bir kere diş ipi kullanımı, altı ayda bir düzenli diş hekimi ziyareti gerekmektedir.

DİŞ ETİ HASTALIĞININ TEDAVİSİ

   Dişeti hastalığının (Periodontoloji) seviyesine bağlı olarak dişeti uzmanı (periodontolog); diş temizliğinin yanı sıra küretaj ve kök yüzeyi düzleştirilmesi işlemi önerilebilir. Bu tedavinin yeterli olmadığı durumlarda dişeti operasyonlarının yapılması da gündeme gelmektedir.

DİŞ ETİ HASTALIĞI İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMESİ GEREKMEKTEDİR?

   Diş eti hastalıkları için diş hekimine gidilmesi gerekmektedir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş