bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


DİŞ ÇÜRÜĞÜ 
   Ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturabilmektedir. Bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek dişin minesinin bozulmasına ve sonuçta da diş çürüğünün başlamasına neden olmaktadırlar.

DİŞ ÇÜRÜĞÜNÜ ÖNLEMENİN YOLLARI

   Diş çürüğünü önlemenin en etkili yolu sabah kahvaltısından sonra ve akşam yatmadan önce dişlerin fırçalanması ve her gün diş ipliğinin düzenli kullanılmasıdır. Ayrıca şekerli yiyecekleri ana öğünlerde tüketmeye çalışmak ve yemek aralarında bir şey yememeye gayret etmek ve diş hekimine muntazam aralıklarla başvurmak diğer bir önlemdir.

DİŞ ÇÜRÜĞÜNÜN BELİRTİLERİ

   Diş çürüğünün belirtileri tatlı, sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyet ya da çiğneme sırasında hissedilen ağrıdır.

DİŞ ÇÜRÜĞÜNÜN NEDENLERİ

   Bir şeyler yediğimiz veya içtiğimiz zaman ağzımızın içinde bulunan bakteriler asit üretir ve bu asit de mevcut bakteri plağının altındaki dişin koruyucu tabakasını tahrip eder. Yine bu asitler diş minesinde mineral kaybına neden olur ve müdahale edilmediği takdirde bu da diş çürüğünün oluşmasına yol açar.

DİŞ ÇÜRÜĞÜNÜN TEDAVİSİ

   Çürüme henüz diş minesini aşmamışsa, çürümeye yönelik ilk belirtileri gösteren azı dişleri üzerine bir fissür örtücü (sealant) uygulayabilir. Diş minesi geri döndürülemez biçimde tahrip olduğunda, diş hekiminizin dişe dolgu yapması gerekir. Daha ciddi durumlarda kanal tedavisi de gerekebilir. Ancak dişinizin artık bu tedavilerden biri uygulanamaz duruma gelmesi halinde çekilmesi gerekebilir.

DİŞ ÇÜRÜĞÜ NEDENİYLE HANGİ DOKTORA GİDİLMESİ GEREKMEKTEDİR?

   Diş çürümesi nedeniyle diş hekimine gidilmesi gerekmektedir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş