bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


DİFTERİ (KUŞPALAZI)
   Kuşpalazı olarak bilinen bu hastalık çocuklarda görülen en şiddetli ve en sık rastlanan hastalıktır. Hastalık belirtilerini boğaz kısmında göstermektedir.Mikroplar sayesinde vücuda yerleşir bu mikroplar iki ucu yuvarlak çomakçıklar şeklindedir. Hastanın boğazında ve bademciklerinde beyaz ve iltihap şeklinde oluşumlar meydana gelir. Boyundaki lenf bezleri aşırı şekilde şişme gösterir, tedavi konusunda geç kalınırsa kalp ritmi düzensiz bir hal alır,çarpıntı ve nefes darlığı hastalığı takip eder ve bir süre sonra daha büyük hastalıklara neden olabilir.

   Kuşpalazı burunda,boğazda,gırtlakta,kulakta görülebilir.En çok rastlanan boğazda olanıdır.Kuşpalazı tedavi konusunda geç kalınırsa hastalık ilerleyen aşamalarda felçlere yol açabilir.

DİFTERİ (KUŞPALAZI) NASIL BULAŞIR?

   Hasta olan kişinin öksürük ve hapşırıkları ile çevreye yayılan damlacıklar içinde bulunan bakteriler,hastanın eşyaları ile temas,aynı çatal bıçağı veya tabakları kullanmak da hastalığın yayılmasında etken olur.

DİFTERİ (KUŞPALAZI) BELİRTİLERİ

Difteri diğer adıyla kuşpalazı hastalığının belirtileri;

-Boğaz ve bademcikleri kaplayan gri renkli zar,

-Boğaz ağrısı,

-Boyundaki lenf düğümlerinde şişlik,

-Soluk alıp vermede güçlük,

-Yutma güçlüğü,

-Ses kısıklığı,

-Burun akıntısı,

-Ateş.

DİFTERİ (KUŞPALAZI) TEŞHİSİ NASIL KONUR?

    Boğazdan alınan örnekle yapılan bir boğaz kültürü ile teşhis konulabilir.

DİFTERİ (KUŞPALAZI) HASTALIĞININ TEDAVİSİ

   Hastalığın tedavisinde antibiyotik kullanımının yanı sıra, difteri serumu kullanılır. İlaç tedavisinin dışında, boğazı tıkayan, soluk alış verişini zorlaştıran gri renkli zar doktorlar tarafından çıkartılabilir.

DİFTERİ (KUŞPALAZI) HASTALIĞINA HANGİ BÖLÜM BAKAR?

   Difteri(kuşpalazı) hastalığına Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji bölümü bakar.


 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş