bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


DENGE KAYIPLARI YAŞANMASI VE PSİKOLOJİK DENGESİZLİKLERDenge, hareket sistemimizin uyum halinde çalışmasıdır. Bu uyum, sağlıklı bir insanda vücut gerek istirahatta, gerekse hareket halinde iken geçerlidir. Denge bozukluğuna yol açan hastalıklar bazen çok şiddetli baş dönmesine neden olurken, bazen de sadece bir dengesizlik şeklinde karşımıza çıkarlar. 

Baş dönmesi ve hafif denge kayıplarının günlük hayatta çok önemsenmeyen, ancak huzursuz eden rahatsızlıklardır.Baş dönmeleri günlük hayatımızda bizleri huzursuz ediyor ve devam ediyorsa bir doktor gidilmesi gerekir.

DENGE BOZUKLUKLARI VE BAŞ DÖNMELERİNİN NEDENLERİ

- Baş Pozisyonuyla Ortaya Çıkan Vertigo, 

- Meniera Hastalığı,

- Vestibüler Nörit

- Kronik Orta Kulak İltihabı, Menenjit

- Beyin ve beyincik kanamaları ve enfarktüsleri, kafa içindeki çeşitli tümörler, anevrizmalar,

-MS hastalığı,

-Migren,

- Psikolojik nedenler,

PSİKOLOJİK KÖKENLİ OLANLAR

   Psikojenik denge bozuklukları daha çok çeşitli sorunları olan genç kadınlarda görülmektedir. Baş dönmesi insanın sosyal yaşamını alt üst edebilir. Ruhsal sorunlara da yol açabilir. Bunun tersi durumda söz konusu olup, ruhsal kökenli denge sorunları da ortaya çıkabilir. Mutlaka psikiyatr desteği alınmalıdır. 

DENGE BOZUKLUKLARI VE BAŞ DÖNMELERİNDE TANI

    Tetkikler arasında en sık başvurulan odiometri adı verilen ve hem işitme hemde iç kulak fonksiyonları hakkında bize bilgi veren test uygulanır. Ayrıca yine kulakla ilgili normal filmler, bilgisayarlı tomografi veya manyetik resonans (MR) tetkiki yapılabilir.

DENGE BOZUKLUKLARI İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMELİDİR?

   Denge bozuklukları için nöroloji doktoruna başvurmanız gerekmektedir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş