bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ   Dünyada en çok görülen anemi yani kansızlık türü olan demir eksikliği anemisi, vücudunuzda çeşitli nedenlere bağlı olarak vücuttaki demir miktarının normal değerlerin altında olmasıdır. Demir eksikliği anemisi Demir eksikliğinde demir depoları kan yapımı için yetersiz olduğu için anemi gelişir.

   En sık gördüğümüz hematolojik hastalık olan demir eksikliği en sık kötü ekonomik şartlarda yaşayan insanlarda, bebeklik döneminde, yaşlılarda, gebe ve gebe olmayan diğer kadınlarda görülür. 

DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİNİN BELİRTİLERİ

-Çocuklarda: Büyüme ve zihinsel gelişimde yavaşlama, huzursuzluk, uykuya eğilim, öğrenme ve davranış bozuklukları, infeksiyonlara karşı direnç azalması görülür. 

-Erişkinlerde: Unutkanlık, hareketle çabuk yorulma, kalp çarpıntısı, göğüs ağrısı görülür. 

-Demir eksikliği olan gebelerde: Erken doğum, düşük kilolu bebek, doğum sonrası kan nakli ihtiyacı gibi durumlara neden olur.

DEMİR EKSİKLİĞİ TEDAVİSİ

   Doktorunuz tarafından önerilen ilaç tedavisi düzenli bir şekilde uygulanmalıdır. Bu tedavi, demir yönünden zengin besinlerle desteklenmelidir.

DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİNE İYİ GELEN YİYECEKLER

   Demir minerali en çok kuru kayısı ve kuru üzüm gibi kurutulmuş meyveler, kırmızı et ve karaciğer, pekmez, tahıllar, yumurta, lahana, fasulye, pancar, patates, fındık, badem, şeftali, armut, hurma, kabak ve balık bol miktarda bulunmaktadır. Bu nedenle bu gıdalardan bol bol tüketilmelidir.

   Kafeinli içecekler, süt ve kepek demir emilimini azalttığı için sık tüketilmemelidir. C vitamini ise demir emilimini artırırken hemoglobin üretiminde de önemli yer tutar. Bu yüzden demirden zengin besinler yerken, yanında C vitamini olmasına dikkat etmek gerekir. Kivi, portakal, mandalina, bol limonlu salata kolay seçimler olabilir.

DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİNE HANGİ BÖLÜM BAKAR?

Hastanede Hematoloji bölümü bulunmuyorsa Dahiliye yani iç hastalıkları uzmanlarından da bu konuda yardım alabilirsiniz. ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş