bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


DANDY-WALKER
   Hastalık dördüncü ventrikül denilen ve beyin omurilik sıvısının dolaştığı boşluklardan birinin doğuştan anormal genişlemesi, beyincikte iki beyincik yarımküresinin arasında yer alan ve vermis denilen bölümün yokluğu(agenezisi) veya gelişiminin geri kalması(hipoplazisi) ve bu anormallikler sonucunda kafatasının arka boşluğunda bir kist oluşması ile karakterizedir. Bu hastalığın anne karnında embriyo döneminde iken yetersiz gelişim sonucu meydana geldiği düşünülmektedir.

   Hastaların %70 inde  beyin omurilik sıvısının beyin içinden omurilik kanalına boşalmasını sağlayan deliklerin doğuştan tıkalı olması sonucu hidrosefali oluşur.

DANDY-WALKER SENDROMUNUN BELİRTİLERİ

   Hastalık belirtileri hastalığı oluşturan anormalliklerin ağırlık derecesine bağlıdır. Bazı çocuklar hiçbir belirti görülmeden de belirli bir yaşa kadar gelebilirler. Hatta bazen erişkin yaşa kadar hastalık fark edilmemekte ve başka bir nedenle yapılan tetkiklerde tesadüfen ortaya çıkmaktadır. Hastalığın başlıca belirtileri ise;

-Çocuğun nöro-motor ve zeka gelişiminin geri kalması,

- Baş çevresinde meydana gelen büyüme,

DANDY-WALKER SENDROMUNUN TEDAVİSİ

   Hastalığın kesin tedavisi bulunmamaktadır.Eğer hastada hidrosefali yani kafa içi boşluklardaki beyin omurilik sıvısının artması durumu yoksa hastalar sadece düzenli aralıklarla takip edilebilirler. Bazen hastaya shunt denilen beyin omurilik sıvısını karın boşluğuna akıtan bir cihaz takılarak kafa içi basıncının artması ve kafa çevresinin büyümesi engellenir. Hastalarda denge problemleri spastisite ve motor hareketlerin kontrolünde güçlük yaşarlar.Düzenli olarak fizik tedavi yapılması ve hastaların gelişim nörologları, beyin cerrahları ve fizyoterapistler tarafından düzenli olarak takip edilmeleri gereklidir.

DANDY-WALKER SENDROMU İÇİN HANGİ DOKTORA BAŞVURULMASI GEREKİR?

   Dandy Walker sendromu hastalığı olan çocukların düzenli olarak gelişim nörologları, beyin cerrahları ve fizyoterapistler tarafından kontrollerinin yapılması gerekmektedir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş