bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


Çocuk Felci Nedir?Bulaşıcı bir hastalık olan çocuk felci, polio virüsünün omurilik ve beyin sapını etkilemesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Polio virüsü birçok vakka da zararsız olmasına rağmen beyne veya omuriliğe ulaşması durumunda felce, hatta ölüme bile neden olabilmektedir. Çocuk felci hastalığından korunmanın bir yolu da aşıdır.

Felçlere ve ölümlere neden olan çocuk felci hastalığı her yaşta görülebilir. Ancak, beş yaşın altındaki çocukları daha fazla etkilemektedir. Çocuk felci hastalığı, kalabalık olarak yaşanan yerlerde, çevre koşularının kötü olduğu yerlerde suların, besinlerin mikroplu dışkı ile kirlenmesi ve kalabalık ortamlarda havaya yayılan mikropların solunmasıyla bulaşan bir hastalıktır.

Çocuk Felci Hastalığının Belirtileri

Hastalığa yakalanan çocuklarda hafif ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, bulantı -kusma gibi her hastalıkta görülebilecek ortak bulgular mevcuttur. Bazı çocuklarda hastalık bu bulgularla sınırlı kalırken, bazılarında ise kalıcı felçler meydana gelmektedir. Kas zayıflaması ve felç genellikle hızlı bir süreçte oluşur ve buna sıklıkla ateş, kas ağrısı, refleks kaybı ve uzuvlarda gevşeme eşlik eder.

Eğer virüs bulbar beyin bölgesine bulaşırsa, hastada yutma ve dil hareketlerindeki zorluklar ve ardından gelen solunum yolundaki mukozanın çoğalması, boğulma gibi belirtiler gösterir. Aynı zamanda ölümcül olabilen yüz kaslarının zayıflaması, çift görme ve anormal solunum da yaşanabilir.

Çocuk Felcinin Nedenleri

Çocuk felci enfeksiyonunun bulaşmasının en olasılıklı yolu enfeksiyonlu dışkıyla temastır. Ancak çocuk felci hastalığı virüsün bulaştığı biriyle yaşayan kimsenin virüsü kapma ihtimali de oldukça yüksektir. Çocuk felci virüsü insan vücudunun dışında haftalarca hayatta kalabildiğinden, mikroplu su ve gıdalarla da bulaşabilir.

Çocuk Felci Hastalığının Tedavisi

Çocuk felci hastalığının tedavisi yoktur. Ancak hastalıktan korunmanın en etkili yolu aşıdır. Çocuk felci virüsü ile enfekte birçok çocukta hastalık hafif seyrederek, sadece nezle benzeri bulgular verirken felçlerin ortaya çıktığı çocuklarda ise felçler tedavi ile düzelmez ve hayat boyu devam eder.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş