bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


CİLT KANSERİ   En yaygın görülen kanser türlerinden biri olan cilt kanseri cilt hücrelerinin anormal büyümesi sonucunda oluşmaktadır.Cilt kanseri türleri arasında olan Melanom ülkemizde son yıllarda artış göstermiştir. 

   Ultraviyole (UV) ışınları cilt kanserinde ana risk faktörlerinden biridir. Deri hücrelerinin DNA'sına zarar verir ve cilt kanseri başlar. Deri kanserleri tüm cilt yüzeyinde ortaya çıkabilir, ancak daha çok vücudun güneş gören bölgelerinde rastlanır.

CİLT KANSERİNE NEDEN OLAN FAKTÖRLER

   Cilt kanserine neden olan faktörler, ultraviyole (UV) ışınına maruz kalmak, solaryum, UVA,UVB ve UVC ışınları,  benler, doğumsal melanositik nevüs, açık ten, çiller ve açık renk saç,ışık tedavisi, yaş ve cinsiyet.

CİLT KANSERİ BELİRTİLERİ

   Cilt kanserinin belirtileri deride oluşan yeni bir leke veya lekenin büyüklüğü, şekli veya rengindeki değişikliktir. Diğer bir önemli işaret ise çirkin ördek işareti de denilen cilt lekesinin cildinizdeki diğer lekelerden farklı gözükmesidir. Ayrıca iyileşmeyen yara,pigmentlerin lekenin dışına taşarak etrafındaki deriye yayılım göstermesi, kırmızılık veya sınırının ötesinde yeni bir şişlik, hassasiyetin artması,kaşıntı,ağrı, benin yüzeyinin değişmesi veya tümsekleşme, kanama ya da nodül veya yumru şeklinde görünme diğer belirtilerdir.
 

DAHA FAZLA CİLT KANSERİ RİSKİ KİMLERDE VAR?

-Ailesinde cilt kanseri olanlar,

-Açık tenliler,

-Ciltlerinde kolayca çillenme olan kişiler,

-Fazla sayıda beni olan kişiler ve bunların değişik şekil ve boyutta olması,

-Sürekli açık havada çalışanlar,

-Mor ötesi ışık ve bronzlaştırıcı ışıklara maruz kalanlar,

-Radyoterapi alan kişiler

-Uzun yıllar iyileşmeyen yaralara sahip olanlar,

-Kanser yapıcı maddelere sürekli maruz kalma cilt kanseri görülme riskini artırabilmektedir.

CİLT KANSERİ TANI-TEŞHİS

   Kesin teşhis için doku örneğinin alınıp patolojik incelemeye gönderilmesi gerekir. 

CİLT KANSERİ TEDAVİSİ

   Cerrahi, medikal onkoloji ve radyasyon onkolojinin ortak yaklaşımı ile cerrahi, radyasyon tedavisi, kemoterapi, fotodinamik terapi, immünoterapi yöntemlerinden hastaya en uygun tedavi yöntemi değerlendirilir.

CİLT KANSERİ TEDAVİSİ İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMESİ GEREKMEKTEDİR?

   Deri kanseri tanı ve tedavisi ile dermatoloji ve plastik-rekonstriktif ve estetik cerrahi (plastik cerrahi) doktorları ilgilenir. ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş