bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


ÇENE ÇIKIĞI   Çene çıkıklığı çene kemiğinin her iki tarafında da bulunan eklemlerin herhangi bir sebepten dolayı yerinden kaymasına denir. Toplumun büyük bir bölümünde özellikle kadınlarda karşımıza çıkan çene eklemi rahatsızlığı genellikle 20 ile 40 yaş arasında görülür.

ÇENE ÇIKIĞININ BELİRTİLERİ

   Çene çıkığının bir çok belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtiler ise kulak çınlaması, çene ekleminden ses çıkması, baş, yüz ve kulak ağrısı, ağız açıldığında kaymalar, kısıtlama veya ağrı hissetme yüzün bir tarafında şişme ve yüzde yorgunluk, göz çevresinde basınç, duyma problemleri ve baş dönmesidir.

ÇENE ÇIKIĞININ NEDENLERİ

Çene çıkığının nedenleri;
-Diş sıkması,
- Kontrolsüz esnemek,
-Yemek yerken büyük lokma almaya çalışmak,
-Diş yapısı,
-Çeneye gelen direk bir darbe,
- Diş muayenelerinde çeneyi dinlendirmeden yapılan uzun süreli dental tedaviler,
-Kabuklu sert gıdaları dişimizle kırmak,

ÇENE ÇIKIĞININ TEDAVİSİ

   Gerekli incelemelerden sonra çene çıkması kesin olarak saptanmalı. Evde yapılabilecek kas egzersizleri, psikoterapi, fizik tedavi yöntemleri ve gece diş sıkmasını önlemek amacıyla alt çeneye takılan splintler tedavide önemli yollardan bazılarıdır. Ancak bazı durumlarda çene çıkığı ciddi boyutlara gelebiliyor. Bu gibi durumlarda çene ameliyatı yapılabilir.

ÇENE ÇIKIĞI İÇİN HANGİ DOKTORA BAŞVURULMALIDIR?

   Çene çıkığı tedavisi için diş hekimi, KBB veya çene cerrahisi uzmanına başvurulmalı. ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş