bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


BUNAMA BELİRTİLERİ   Bunamanın diğer bir adıda demans hastalığıdır.Hafıza kaybı, bunamanın bir semptomudur. Bununla birlikte, tek başına hafıza kaybı demansınız olduğu anlamına gelmez. Demans hastaları, hafıza ve dil gibi iki veya daha fazla beyin fonksiyonuyla ciddi sorunlar yaşar. Demans çok yaşlı insanlarda yaygın olmakla birlikte, yaşlanmanın doğal bir sonucu değildir. Bununla beraber demansın görülme sıklığı 50 yaşından sonra artar ve demans hastalığı ağır ilerleyen bir sürece sahiptir. 

BUNAMA (DEMANS HASTALIĞI) BELİRTİLERİ

Hastalıkla ilgili belirtilerin sık sık görüldüğünü farkederseniz acilen bir doktora görünmeniz erken teşhis için önemlidir.Belirtileri;

-Kısa dönem hafıza sorunları,

-Kelime seçmede zorlanma,

-Değişken ruh hali,

- Aşırı halsiz hissetme,

- Eşyaları yanlış yerlere koymak

-Konsantrasyon sorunu

-Günlük görevlerini yerine getirmekte zorlanma

-İletişimde zorluk çekmek

-Zamanı algılamakta güçlük çekmek

- Nerede olduğunu hatırlayamamak

- Yazmakta zorlanma

- Belirli rutin ve alışkanlıklarının değiştirilmesine öfkelenme

BUNAMA (DEMANS HASTALIĞI) NEDENLERİ

Demans yani bunamanın nedenleri ikiye ayrılır.Bunamanın nedenleri;

1) Değiştirilemeyen risk faktörleri; yaş, aile geçmişi (kalıtımsal özellikler) ve Down sendromlu olmak gibi faktörlerden oluşmaktadır.

1)Değiştirmenin mümkün olduğu risk faktörleri ise; fazla alkol kullanımı, ateroskleroz (arter ve damarlarla ilgili hastalık), tansiyon hastaları, kolesterol değerleri, depresyon, diyabet, yüksek östrojen düzeyi, obezite, homosistein kan düzeyleri ve sigara gibi faktörlerden oluşmaktadır.

BUNAMA (DEMANS HASTALIĞI) TEDAVİ

   Demansa günümüzde henüz kesin bir çözüm bulunabilmiş değil.Ancak erken teşhis demans hastaları için hayati bir önem taşıyor. Böylelikle, demansın etkileri kontrol altına alınabiliyor ve yavaşlatılabiliyor.

BUNAMA (DEMANS HASTALIĞI) İLE HANGİ BÖLÜM İLGİLENİR?

Bunamaya Nöroloji bölümü bakar.
 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş