bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


Brusella Nedir?İnsandan insana nadiren bulaşan, genel olarak hayvanlardan insanlara bulaşan Brusella hastalığına bakteriler neden olmaktadır. Brusella hastalığı gelişmekte olan ülkelerde yaygın olarak görülür. Ülkemizde de bu hastalık yaygın olarak görülmektedir.

Brusella hastalığı,ciddi sağlık ve gıda güvenliği sorunlarına neden olabilen önemli bir halk sağlığı problemidir. 

Brusella Hastalığı Nasıl Bulaşır?
 

Brusella hastalığı genellikle çiğ et ve pastörize edilmemiş süt gibi hayvansal ürünlerden bulaşır. Ayrıca bu hastalığa sahip hayvanlara müdahale ederken gerekli önlemleri almamak hastalığın yaralı veya hasarlı deriden insana bulaşmasına neden olabilir. Aynı şekilde kesim sırasında da brusella mikrobu insanlara bulaşabilir. Brusella mikrobu insandan insana nadiren olsa da cinsel yolla bulaşabilir. Nadiren olsa da hasta annelerin çocuklarını emzirmesi sırasında süt yoluyla da bulaşabilir.

Brusella Belirtileri Nelerdir?
 

Belirti ve bulgularının spesifik olmaması nedeniyle birçok hastalığı taklit edebilen sistemik bir enfeksiyon hastalığıdır. Brusella hastalığının başlıca belirtileri ise şunlardır;
-Aşırı terleme
-Üşüme ve Titreme
-Dalgalı ateş
-Halsizlik
-İştahsızlık
-Baş ağrısı
-Kilo kaybı
-Kas, eklem ve sırt ağrıları
-Diz ağrıları
-İshal

Brusella Tedavisi 
 

Brucella hastalığının tedavisinde diğer hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis çok önemlidir. Brusella hastalığında teşhis için aglütinasyon testilerinin yapılması gerekmektedir. Hastalığın belirtileri çoğu zaman grip belirtilerine benzediği için gözden kaçabilir. Bu nedenle çiğ et veya süt ürünleri tüketiyorsanız ve bu belirtilere sahipseniz doktorunuza mutlaka çiğ et veya süt ürünleri tükettiğinizi bildiriniz.

 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş