bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


Boyun Fıtığı Nedir?Boyun fıtığı, alınan bir darbe, yanlış yapılan bir hareket ya da hareketsizlik sonucu ortaya çıkmakta ve yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. 

İnsan boynu baş için bir destek işlevi gören, omurilik, omurilikten çıkan sinirler, bu bölgeden geçen atar damarlar gibi çok önemli vücut yapılarını barındırmaktadır. Ve boyun omurganın en hareketli bölümünü oluşturmaktadır.

Boyunda bulunan disklerin aşınması ve işlevlerini yitirmesi sonucu boyunda oluşan ağrıya sebep olan bir tür fıtıktır. Ve bunun en önemli nedenleri arasında yanlış yapılan ani hareketler ve hareketsiz yaşam tarzı gelmektedir.

Boynumuz oldukça hassas bir bölgedir. Ve bölgede ağrılar ile oldukça fazla karşılaşılmaktadır. 

Boyun Fıtığının Nedenleri

Boyun fıtığının birçok nedeni bulunmaktadır. Boyun fıtığının başlıca nedenleri arasında kişilerin geçirdiği kazalar da boyna alınan darbeler, dengesiz bir şekilde ağırlık kaldırmak, uzun süre hareketsiz kalmak, boynu kütletmek, yaşın ilerlemesine bağlı olarak disklerin sıvısının azalması, bilinçsiz olarak yapılan spor ve egzersizler, ters ve ani hareketler yapmak, bilgisayar karşısında uzun çalışma süresi bulunmaktadır.

Boyun Fıtığı Belirtileri

Boyun fıtığının belirtileri şunlardır:
*Ensede ve enseden kollar ile sırta yayılan ağrı
*Kollarda ve ellerde uyuşma, güç ve his kaybı
*Baş dönmesi ve kulak çınlaması
*Boyun fıtığına bağlı olarak kaslarda kasılma istem dışı kasılmalar

Boyun Fıtığı Tanısı?

Yukarıda yer alan boyun fıtığı belirtileri gözlemleniyorsa bir uzmandan yardım alınıp gerekli muayene, testler ve taramaların yapılması gerekmektedir. Boyun fıtığı var ise erken tedaviye başlamak hastanın iyileşme sürecinde önemli bir etkendir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:memurmaasmutemeti@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş