bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


BOĞMACA HASTALIĞI   Boğmaca hastalığının çocuklarda özellikle bebeklerde görülen klinik belirtileri, burun akıntısı, hapşırma, düşük ateş, hafif öksürük olarak başlar, sonrasında ciddi öksürük nöbetleri, yapışkan balgam, boğulma hissi, kusma olarak devam eder, daha hafif ve az sayıda öksürük şikayetleri sona erer. Boğmaca dikkat edilmesi gereken bir hastalık. Boğmaca olan her 100 bebekten 4’ü hayatını kaybediyor.
   Ergen ve erişkinlerde ise boğazı sıkılır gibi hissetme kesintisiz öksürük, boğulma hissi, zonklayıcı baş ağrısı, hıçkırık olmadan zorlu nefes alma olarak görülür. Boğmacada öksürük sonrası kusma tüm yaşlarda rastlanan bir durumdur.

BOĞMACA BELİRTİLERİ

Boğmacanın belirtileri şunlardır;

-Burun akıntısı, 

-Hapşırma, 

-Düşük ateş, 

-Öksürük 

-Yapışkan balgam, 

-Boğulma hissi, 

-Kusma,

BOĞMACA NASIL BULAŞIR?

   Boğmaca hapşırık, öksürük gibi davranışlar ile havaya geçen enfeksiyonun solunması ile bulaşır. Bu hastalığın en bulaşıcı dönemi 2. haftadır. 

BOĞMACA TESTİ

   Laboratuvar testlerinde kanda beyaz küre sayısının artmış olması, eritrosit sedimentasyon hızında değişiklik olmaması boğmaca tanısının belirlenmesinde kolaylık sağlamaktadır. Kesin teşhis konulması için ise kültür gereklidir. Bu sayede kesin tanı konulur.

BOĞMACA HASTALIĞININ TEDAVİSİ 

   Boğmaca tanısı koyulan hastalar genellikle 2 hafta boyunca antibiyotikler ile tedavi edilirler. Antibiyotik ne kadar erken (özellikle kriz şeklindeki öksürükler başlamadan once) dönemde verilir ise şikayetleri azaltma da o kadar etkilidir.
   Boğmaca tanısı koyulan bazı 1 yaşın altındaki çocuklarda hastanede yatarak tedavi edilmeleri gerekir.Boğmaca olan bir yaşın altındaki her beş çocuktan birinde bazı komplikasyonlar (Nefes darlığı, nefes durması, özellikle öksürük nöbetleri sırasında oksijen ihtiyacı, zatürre ,ağızadan alımın iyi olmaması nedeni ile bebeğin vücudunun susuz kalması gibi…) ortaya çıkar.

BOĞMACA HASTALIĞINA HANGİ BÖLÜM BAKAR?

Boğmaca hastalığına ''Göğüs Hastalıkları Bölümü ve Çocuk Hastalıkları Bölümü'' bakar.
 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş