bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


BÖBREK YETMEZLİĞİ   Vücut fonksiyonları için önemli görevleri olan böbrekler belimizin iki yanında kaburgalarımızın altında yer alır. Böbrek yetmezliği böbreklerinizin çalışmasında ortaya çıkan belirli sorunlardır. Böbreklerin çalışmasının yavaşlaması veya durmasına bağlı olarak kanda bulunan su, tuz ve diğer minerallerin (elektrolitler) dengesinin bozulmasına böbrek yetmezliği denir.

BÖBREK YETMEZLİĞİ BELİRTİLERİ

-Ani idrar sıkışıklığı, daha sık idrara çıkma ihtiyacı ve bazen geceleri idrara çıkmak için bir kaç defa kalkmak,

-İdrar renginde belirgin değişiklik,

-İdrardan kan gelmesi,

-Bacaklarda, bileklerde, ayaklarda hatta yüzde şişlik oluşması,

-Sürekli yorgun hissetme,uyumak isteme,

-Sürekli kaşıntı hissi,

-İştahsızlık ve kilo kaybı,

-Mide bulantısı,kusma,

-Nefes yetmezliği,

-Baş dönmesi,

-Sırt veya yan taraflarında ağrıda,

BÖBREK YETMEZLİĞİNİN NEDENLERİ

   Böbrek yetmezliğinin bir çok nedeni bulunmaktadır. Böbrek yetmezliğinin nedenleri; aşırı miktarda sıvı kaybı, yüksek tansiyon ilaçları, kalp krizi, kalp hastalıkları, enfeksiyon, şeker hastalığı, karaciğer yetmezliği, aspirin gibi ilaçların sık kullanımı, lupus hastalığı, kemik iliği kanseri, tıkanan damarlar, aşırı alkol tüketimi, kan damalarında görülen iltihaplanmalar, ciddi yanıklar ve vücudun susuz kalması böbrek yetmezliğidir.

BÖBREK YETMEZLİĞİ TEŞHİS-TANI

   Böbrek yetmezliğini teşhis etmek için fiziksel muayene sonrası idrar ve kan testlerine, ultrason ve/veya CT taraması gibi görüntüleme yöntemlerine başvurulabilir.

BÖBREK YETMEZLİĞİ TEDAVİSİ

   Böbrek hastalarının tedavisinde ilaç, hemodiyaliz, periton diyaliz veya böbrek nakli gibi seçeneklerden hastaya uygun olanı seçilip uygulanır.

BÖBREK YETMEZLİĞİ İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMESİ GEREKMEKTEDİR ?

   Böbrek hastalarının tedavisiyle üroloji bölümü ilgilenmektedir.


 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş