bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


BÖBREK ÜSTÜ BEZLERİ   Böbrek üstü bezleri adrenal olarak da adlandırılan ve vücuttaki hormonal ve kimyasal faaliyetleri düzenleyen süreçleri yöneten bezlerdir. Böbrek üstü bezleri 2 böbreğin üst kısmında bulunurlar ve üçgene benzeyen şekilleri vardır.

   İç kısımdan salgılanan hormonlar kalp atışı ve tansiyon gibi vücut fonksiyonlarını da etkilemektedir. Dış kısımdan salgılananlar ise vücuttaki karbonhidrat ve yağları kontrol eder.
 

 BÖBREKÜSTÜ BEZİ HASTALIKLARININ BELİRTİLERİ
 

-kronik baş dönmeleri 

-aşırı depresyon hali

-yorgunluk hissi 

-deri yüzeylerinde renk değişimleri 

-iştahsızlık

-kilo kayıpları

-kan basıncında azalmalar

-bayılma nöbetleri 

-tuz tüketme eğilimi

-sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyet
 

BÖBREKÜSTÜ BEZİ HASTALIKLARI

   Adrenal bezinin ürettiği hormonların aşırı bir şekilde azalması ya da artmasıyla da böbrek üstü bezi hastalıkları meydana gelebilmektedir.Böbrek üstü bezi hastalıkları

   Cushing Sendromu: Tedavisi, ilaç ve ameliyat ile yapılır.
 

   Hipofiz Adenoması: Beyin alt kısmında bulunan hipofiz salgı bezinin kontrolsüz büyümesi ve aşırı miktarda kortikotropin salgılaması durumudur. Hipofiz bezi kaynaklı bu tümörün, ameliyatla alınması söz konusudur. Radyasyon tedavisi de uygulanır.
 

   Adrenalde İyi ve Kötü Huylu Tümörlerin Tedavisi: Bu durumlarda ameliyatla bezin tamamı alınır. Adrenal karsinoması varsa, kemoterapi de uygulanabilir.

   Feokromositoma: İlk olarak yüksek tansiyon ilaçlarla kontrol edilir. Daha sonra da ameliyatla bez alınabilir.

   Hiperaldosteronizm: Laparoskopik ameliyat uygulanır. Yüksek tansiyon varsa, hastalığın seyrine göre ilaç uygulanır.
 

BÖBREKÜSTÜ BEZİ HASTALIKLARININ TEDAVİSİ
 

    Böbrek üstü yetmezliği tedavisinde ilk olarak ilaç tedavisi uygulanır ki çoğu zaman bu uygulama olumlu sonuçlar vermektedir. Hastalığın durumuna göre steroid hormon tabletlerden 1 ya da 2 kez alınabilir.Tedavilerine düzenli bir şekilde devam eden hastalar herhangi bir rahatsızlık yaşamadan hayatlarını sürdürebilir. Bu rahatsızlık ömür boyu devam eden kronik bir hastalıktır ve tek dozu bile kaçırmak tehlikeli sonuçlar doğurabilir.Günümüzdeki tüm böbrek üstü yetmezliği hastaları ayrıca tıbbi kimlik bileziği kullanmalıdır. Hastanın bilinci kapalı olduğunda uzman doktorlar hayat kurtarıcı tedavi uygulamalarına başvurmak durumundadır.
 

BÖBREKÜSTÜ BEZİ HASTALIKLARINA HANGİ BÖLÜM BAKAR?
 

Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanına başvurulması gerekmektedir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş