bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


BÖBREK HASTALIKLARI   İnsan vücudunda iki böbrek vardır. Böbreklerin her biri yaklaşık olarak yumruğunuz büyüklüğündedir. Omurganın her iki yanında, sırtınızın ortasına yakın bir alanda yer alırlar. Böbrekler  temel bir atılım organımızdır.
 

   Böbrekler üre ilk başta olmak üzere kan içinde bulunan atık maddeleri süzer ve idrar yolu ile atılmasını sağlar. Böbrekle insan vücudunun sıvı ile iyon dengesini, kan basıncını, asit ile baz dengesini sağlamaktadırlar. Böbrekler ayriyeten kemik minerali yapımı ve kan yapımı ile alakalı olan hormonların salgılanmasına da olanak sağlamaktadır.
Ancak herhangi bir nedenle böbreklerin gerekli olan fonksiyonlarını yapamaması ya da bu fonksiyonların zaman içinde azalmaya başlaması vücutta akut ve kronik olan böbrek rahatsızlıklarına sebep olabilir. 

BÖBREK HASTALIKLARI BELİRTİLERİ

Böbrek hastalıklarının belirtileri şunlardır;

-Sık İdrara çıkma,

-idrarda kan,

-Ciltte kuruluk, kaşıntı,

-Uykusuzluk,

-Çok çabuk yorulma,

-Köpüklü idrar,

-Gözlerin etrafında şişlikler,

-Ayak ve ayak bileklerinde şişlikler,

-İştahsızlık,

BÖBREK HASTALIKLARI ÇEŞİTLERİ;

-Böbrek Taşı

-Nefrit

-Böbrek Kistleri

-Böbrek Tümörleri

-Akut Pyelonefrit

-Böbrek Atardamarında Daralma

-Amiloidoz

-Hipertansiyon

BÖBREK HASTALIKLARI NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Kronik böbrek hastalığı genellikle son dönemde kadar belirti vermediği için hastalığın belirlenmesi ancak yapılacak idrar ve kan testleri, Ultrasonografik tetkik ile mümkün olur. Bu amaçla kanda kreatinin ölçümü ve glomerüler filtrasyon hızı (GFH) hesaplanması ve idrarda protein / albumin tayini ile teşhise ulaşılabilir. 
 

BÖBREK HASTALIKLARINA HANGİ BÖLÜM BAKAR?

Böbreklerle ilgili hastalıklara bakan bölüm dahiliye alt bilim dalı olan üroloji ya da nefrolojidir. 
 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş