bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


Bipolar ve Bipolar Hakkında Merak EdilenlerManik-depresif bir hastalık olan Bipolar bozukluk, kişinin kendisini aşırı coşkulu, çok durgun hissettiği yada iki durumunda bir arada bulunabileceği karma olarak adlandırılan farklı dönemlerde gözlenen duygu durum bozukluğudur.

Bipolar bozukluk bulunan kişilerde gündelik olaylarla bağlantılı veya bağlantısız şekilde, keskin inişler-çıkışlarla hastalık kendini göstermektedir. Bu değişimler kişinin düşüncelerinde, duygularında, davranışlarında ve yaşamında etkiye neden olabilecek büyüklüğe sahiptir. Hastalık dönemlerinden bir tanesinde taşkınlık (mani), diğerinde ise çökkünlük (depresyon) bulunmaktadır. Birbirlerine zıt gibi görünen bu iki hastalık dönemi yatışma ve alevlenmelerle seyreder. Bipolar hastalık dönemleri dışında ise hasta hemen tamamen normale döner.

Bipolar Bozukluk Nedenleri

Genetik miras, beyin yapısı, gelişimi ve hücreler arası iletişimi sağlayan nörotransmitter gibi sebeplerin bipolar bozukluk hastalığında etkili olduğu düşünülmektedir.

Bipolar Bozukluk Belirtileri

Bipolar hastalığın iki birbirine zıt evresi bulunmaktadır. Bu evreler;

Mani veya Hipoman

Aşırı derecede enerjik hissetmek, sürekli heyecanlı hissetmek, düşünce değişimindeki hız, iyimser düşünceler, bir konuya odaklanmada sorun yaşama, uykuda azalma, hızlı konuşma, cinsel istekte artış, aşırı neşeli olmanın tam aksine çok hızlı sinirlenebilme yani hızlı duygu geçişleri, iştahsızlık, alkol ve uyuşturucu kullanma durumu, dikkat eksikliği.

Bipolar Depresyon 

Enerjisiz hissetme, unutkanlık, ümitsizlik, yaşamdan zevk alamama, iştah problemleri, yorgunluk hissi, aileden ve yakın çevreden uzaklaşmak, uykudan sık sık uyanma durumu, içine kapanma, değersizlik hissi, intihar etme ya da intihara meyilli olma.

Bipolar Nasıl Teşhis Edilir?

Bipolar belirtilerine sahip olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer bu belirtilerin büyük bir kısmı sizde de varsa, zaman kaybetmeden uzman bir psikologtan danışmanlık almanız gerekebilir. Burada yapılan testlerle kesin teşhis konulmaktadır.

Bipolar Tedavisi

Doktorunuz, tanı konduğunda sizin için en uygun tedavi programına karar verecektir. Bipolar tedavisinde, ilaç, davranış terapisi, madde kötüye kullanımı tedavisi ve elektrokonvülsif tedavi gibi yöntemler kullanılabilir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş