bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


BİBERON ÇÜRÜĞÜ   Bebeklerde bazen dişlerin üzerinde kahverengi lekeler oluştuğu ya da bu dişlerin kırılıp döküldüğü gözlenir. Aslında bu lekeler diş çürükleridir ve dişlerin kırılmasının nedenidir. Bu kadar erken bir dönemde çürük oluşmasında ise en büyük etken biberon çürüğü adı verilen çürüklerdir. Sütün besleyici değerini arttırmak için, biberonlara doldurulan süte bal, pekmez ya da şeker gibi tatlandırıcılar katılması “biberon çürüğü” gelişimini hızlandırmaktadır.

BİBERON ÇÜRÜĞÜNÜN NEDENLERİ

    Biberon çürüğünün en önemli nedeni gece uyumadan hemen önce veya uyku sırasında bebeğe biberonla içirilen süttür.Ayrıca bu süte katılan bal, pekmez yada şeker gibi tatlandırcılar bu çürüklerin gelişiminde önemli rol oynamaktadır.Ayrıca biberonun yanı sıra emziklere ağlayan bebekleri susturmak amacıyla bal, pekmez, reçel gibi tatlandırıcılara batırılarak verilmesi de biberon çürüklerinin başka bir nedenidir. Bunun yanı sıra, dişler sürdükten sonra oyalanmak amacıyla bebeğin eline verilen karbonhidratlı-şekerli gıdalar da diş çürüklerine neden olur. 

BİBERON ÇÜRÜĞÜ NASIL ÖNLENİR?

- Biberondaki süte şeker, bal, pekmez gibi tatlandırıcılar ilave edilmemelidir.

-Dişler, ilk sürmelerinden itibaren beslenme sonrasında temiz ve hafif nemli bir gazlı bezin işaret parmağına sarılmasıyla ya da parmak fırçası yardımıyla temizlenmelidir.

-Bebeğin özellikle ilk yaşından itibaren düzenli olarak pedodonti uzmanına ( çoçuk dişleri uzmanı) götürülmesiyle çocukluk çağı çürüklerinin ( biberon çürükleri) önlenmesi açısından önemlidir.

BİBERON ÇÜRÜĞÜNÜN NEDEN OLDUĞU SORUNLAR NELERDİR?

Biberon çürüğü çeşitli sorunlara neden olmaktadır.Bunlar;

-Diş ağrısı ve iltihaplanması,

-Çeşitli diş enfeksiyonları,

-Diş kayıpları,

-Diş kırılmaları,

-Konuşma bozuklukları,

-Dişlerde kötü görünüm,

BİBERON ÇÜRÜĞÜNÜN TEDAVİSİ

   Biberon çürüğünün tedavisi çürüğün boyutuna ve yaygınlığına bağlı olarak değişmektedir. Erken teşhis her zaman için uygulanacak tedavinin kolaylaşmasına yardımcı olmaktadır. Başlangıç aşamasında çürükler dolgu ile kontrol altına alınırken aşırı ilerlemiş çürüklerde dişin çekilmesi söz konusu olur. 

BİBERON ÇÜRÜĞÜNÜN TEDAVİSİ İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMESİ GEREKMEKTEDİR?

   Biberon çürüğü tedavisi için Pedodonti çocuk diş hekimine gidilmesi gerekmektedir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş