bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


BEYİN DAMAR HASTALIKLARI(FELÇ-İNME)    Felcin halk arasında ki diğer adı inmedir.Kalp hastalığı ve kanserden sonra en sık görülen ölüm sebebidir. Bu hastalık, kan damarlarının patolojik süreci sonucu oluşan her türlü anormalliği belirtmektedir. 

FELÇ-İNME BELİRTİLERİ

   Felç (inme), ani olarak ortaya çıkan, sağ veya sol taraf kol/bacakta güç kaybı, uyuşma, görme bozukluğu, konuşma bozukluğu, dengesizlik, bilinç değişikliği gibi şikayetlerle ortaya çıkabilmektedir. 

FELÇ-İNME’DEN KORUNMA YOLLARI

Felç’ten yani inmeden korunmanın yolları şöyledir;

-Sigara içmeyin.

-Tansiyonunuzu kontrol altında tutun.

-Şeker hastası iseniz iyi bir şeker kontrolü hayati önem taşımaktadır.

-Kolesterolünüzü normal değerlerde tutun.

-Kalp sağlığınız için önerilen besinler beyin sağlığınız için de önemlidir.

-Kilo sorununuz var ise kilo verin.

-Bol su için.

-Ailenizde kalp krizi, inme veya bacak damar tıkanıklığı sık görülüyorsa düzenli sağlık kontrollerinizi yaptırın.

-Vücudunuzun bir bölgesinde kısa süreli kuvvet kaybı, uyuşma, konuşma bozukluğu, epilepsi nöbeti gibi belirtiler geçici bir inmenin habercisi olabilir. Hemen bir nöroloji uzmanına başvurun.

-Kalp krizi geçirdiyseniz yada Kalp Damar hastalığınız var ise mutlaka şah damarlarınızı Dopler USG adı verilen kolaylıkla uygulanan ve zararsız olan yöntemle damar sertliği açısından kontrol ettirin.

-Geçici bir inme geçirdiyseniz düzenli nörolojik kontrollerinizi ihmal etmeyin.

FELÇ-İNME TEŞHİS TANI

   Felcin (inme) teşhis için hastanın veya yakınlarının anlattıkları, nörolojik muayene ve MR veya tomografi gibi görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır. 

FELÇ-İNME İÇİN HANGİ DOKTORA BAŞVURULMASI GEREKMEKTEDİR?

   Felcin (inme) için Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümüne gidilmesi gerekmektedir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş