bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


BEL SOĞUKLUĞU   Bel soğukluğu cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Cinsel yolla bulaşır ve bu yolla bulaşan hastalıklar arasında en çok görüledir. Bel soğukluğu idrar yollarında, rahim ağzında, gözde, rektumda ve üreme organlarında yerleşen Neisseria Gonorrhoeae isimli bir bakterinin neden olduğu hastalıktır. Kadınlarda ve erkeklerde de görülebilir.

BEL SOĞUKLUĞU NASIL BULAŞIR?

   Bel soğukluğu cinsel temasla, anal, oral veya vajinal seks ile bulaşır. Bel soğukluğunun bulaşması için illa meni boşalmasının olmasına gerek yoktur. Bazı doğumlarda, doğum sırasında bebeğe bile bulaşabilir. Bel soğukluğu cinsel ilişki dışında seks oyuncaklarıyla da bulaşır. 

BEL SOĞUKLUĞU BELİRTİLERİ

En sık gözlemlenen belirtiler şöyledir ;

Erkekte ; öncelikle hafif bir yanma görülebilir. Daha sonra hastalık daha da şiddetlenir ve sarı renkte bir akıntı ortaya çıkabilir. Akıntı yeri kızarır ve şişer. Tedavi edilmediği takdirde sperm yolları iltihaplanır ve kısırlık meydana gelebilir. Hastada sık sık idrar yapma hissi uyanır. Fakat idrara çıktığında az idrar yapar. Makattan akıntı ya da kan gelir ve  makat enfeksiyonu oluşur. Boğazlarda ağrı ve left bezlerinde şişlik meydana gelir.

Kadında; bazen belirti vermeyebilir. İdrar yollarında sarı-yeşil renkte bir akıntı meydana gelebilir ve bu akıntı kötü kokuludur. İdrara çıkarken ağrı hissedilir.Adet düzeni bozulur ve adet dönemleri arasında kanama görülür. Kadınlarda bulunan bartholin bezlerinin iltihaplanması sonucu şişlik oluşur ve bu şişlik ağrıya neden olur. Tedavi edilmediği takdirde bu iltihap yayılır ve enfeksiyon başka yerlerde de görülür. Dış gebeliğe neden olabilir. Hatta kısırlığa yol açabilmektedir.  Halsizlik ve yüksek ateş, gözlerin kızarıp yaşarması, kasıklara ve pelvik bölgesine kramp girmesi ise diğer belirtilerdir.

BEL SOĞUKLUĞU TANI-TEŞHİS

   Bel soğukluğu jinekolojik muayene ve alınan kültür antibiogram testleri ile teşhis edilebilir. Bel soğukluğu mikrobunu taşıyan kişilerde başka hastalıkların olma olasılığı çok yüksektir, bu yüzden cinsel yolla bulaşan hastalıklar taraması yapılmalıdır.

BEL SOĞUKLUĞU TEDAVİSİ

   Hastalığın tedavisinde hap ya da iğne şeklinde antibiyotikler kullanılır. 

BEL SOĞUKLUĞU TEDAVİSİ İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLMESİ GEREKMEKTEDİR?

   Bel soğukluğu tedavisi için dermatoloji yani deri  ve zührevi hastalıklar bölümüne gidilmesi gerekmektedir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş