bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


BEL FITIĞI   Hemen her yaşta ortaya çıkan bel fıtığı genel olarak 30- 60 yaş arasındaki erişkin grupta sık görülmektedir.Hayat kalitesini olumsuz olarak etkileyen bel fıtığı, bel bölgemizde bulunan omurgaların arasındaki disk eklemlerinin zamanla hasar görmesi nedeniyle ortaya çıkar. 

BEL FITIĞININ NEDENLERİ

Bel fıtığına neden olan risk faktörleri şunlardır;

-Obezite

-Hareketsizlik

-Sigara içme

-Yük kaldırma, nesneleri itme, çekme gibi yaptığımız bir dizi hareket

-Ağır fiziksel aktivite ve ağır kaldırma gerektiren meslekler

BEL FITIĞININ BELİRTİLERİ

    Bel fıtığının belirtileri;tek veya her iki bacağa vuran ağrılar, ayaklarda uyuşmalar, hareket kısıtlılıkları, yürüme ve oturmada güçlüktür.

BEL FITIĞINDAN KORUNMA YOLLARI

   Yerdeki cisimleri dizleri kırmadan eğilerek kaldırmalı, dizleri kırmadan ağır nesneleri itmeli ve çekmeliyiz.Omuz üstüne yük kaldırmak ve yukarı doğru uzanmak, masa başında uzun süre bel desteği olmaksızın çalışmak, elde uzun mesafelerde ağır yük taşımak bel fıtığını davet edici olaylardır.

HER BEL FITIĞINDA AMELİYAT GEREKİR Mİ?

   Hekim muayenesi ve yapılacak incelemelerin sonuçlarına göre ilk önerilen yatak istirahati ve ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçların kullanılmasıdır. Uygulanan tedaviye karşın ağrı ve bacaklarda uyuşukluk ve kas güçsüzlükleri geçmezse çözüm ameliyattır.

BEL FITIĞINDA TEŞHİS-TANI

   Klinik muayene, Manyetik Rezonans(MR) ile bel fıtığı teşhisi kolaylıkla konulmakta ve derecesi belirlenebilmektedir. EMG (Sinir ölçüm testi) de bazı olgularda gerekmektedir

BEL FITIĞI İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMESİ GEREKMEKTEDİR?

   Bel fıtığının tedavisi için beyin ve sinir cerrahi uzmanına gidilmesi gerekmektedir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş