bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


Behçet Hastalığı Nedir?Kronik bir hastalık olan Behçet Hastalığı ilk olarak 1937 yılında Prof Dr. Hulusi Behçet tarafından tanımlanmıştır. Erkeklerde daha fazla görülen hastalık sıklıkla 20-40 yaşları arasında görülür.

Henüz kesin nedeni tam olarak bulunamayan hastalık ilk olarak tekrarlayan ağız ülserleri, genital ülserler ve  göz bulguları ile tanımlanır. Hastalığın ilerleyen zamanlarda kalp, damarlar, sindirim sistemi, akciğer, eklemler, böbrek ve sinir sisteminde de belirtiler ve bulgulara yol açtığı görülmüştür.

Behçet Hastalığının Nedenleri

Hastalığın tanımlanmış kesin bir nedeni yoktur. Genetik faktörler, virüsler ve çevresel faktörler suçlanmaktadır.

Behçet Hastalığının Belirtileri

-Genellikle ayda birkaç kez dil, diş eti, yanak ve damakta ortaya çıkan aftlar.

-Ağızdaki aftlara benzer şekilde olup hem kadınlarda hem erkeklerde görülen genital ülserler.

-Bacak üzerinde üzeri kırmızı-mor ağrılı şişlikler ( Eritema nodozum)

-Yüz, saçlı deri, göğüs ve sırtta ortaya çıkan akneye benzer lezyonlar.

- Körlüğe kadar ilerleyebilen göz belirtileri olabilir.

-Diz, dirsek, el ve ayak bileklerinde ağrı veya şişlik.

-Vaskülit yani damar iltihabı yaparak kendini gösterir.

-Sık olmamakla birlikte Behçet hastalığında üriner sistemin değişik bölgelerinde hastalıklar ortaya çıkabilir.

Behçet Hastalığı Tanısı

Behçet hastalığı tanısı hekim tarafından çoğunlukla  klinik bulgulara göre konur. Hastalığa özgü özel bir test yoktur. Ancak tanıda paterji testi yardımcı olan bir testtir.

Behçet Hastalığının Tedavisi

Hastalığın nedeninin tam olarak bilinmemesi nedeni ile bu hastalık için geliştirilen özel bir tedavi yoktur. Hastalarda gelişen ağız aftları için antiseptikli gargaralar ve kortizonlu kremler kullanılır. Ancak hastada ki behçet hastalığında göz, sinir sistemi ve sindirim sistemi tutulumu varsa kortizon içeren ilaçlar yaygın olarak kullanılır.

Behçet hastalığında tamamen iyileşen hastalar olduğu gibi çok kronik seyreden ve sık sık alevlenme gösteren hastalar görülmektedir. Hastaya uygulanan tedavinin süresi hastalık belirtilerinin yatışmasına bağlıdır.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş