bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


BAŞ DÖNMESİ (VERTİGO)   Toplumda çok sık görülen sorunlardan biri de  baş dönmesi yani vertigodur. Etrafınızdaki her şey dönüyormuş gibi hissediyorsanız bu büyük olasılıkla vertigodur. Vertigo, bir hastalık değildir ve altında yatan sebebin mutlaka araştırılması gerekmektedir. Vertigo, kişinin yaşam kalitesini alt üst edebiliyor. Vertigo, kimi iç kulak ve sinir sistemi hastalıklarında ortaya çıkabilen bir belirtidir. Çoğu kişi “Bana vertigo teşhisi koyuldu” dese de vertigonun bir hastalık olmadığı bilinmeli.

VERTİGONUN BELİRTİLERİ

   Vertigo hastasının kendisinin veya tüm çevresindeki nesneler dönüp duruyor. Kimi zaman öyle şiddetli oluyor ki bu baş dönmesi, kendini bir anda acil serviste dahi bulabiliyor. Baş dönmesinin beraberinde hastada kulak çınlaması,işitme azlığı,bulantı – kusma,kulak akıntısı,gözlerde anormal hareketler gözlemlenebilir.

VERTİGO’NUN NEDENLERİ

Vertigo’nun altında bir çok neden bulunmaktadır. Bu nedenler;

-Üst solunum yolu enfeksiyonları

-Pozisyona bağlı baş dönmesi

-Vestibüler nörinit (denge ile ilgili sinyalleri beyne ulaştıran sinirin iltihaplanması)

-Kronik orta kulak iltihapları

-İç kulaktaki tümör yapılı hastalıklar

-Meniere hastalığı (iç kulaktaki sıvıların artması)

-Menenjit gibi ateşli hastalıkların iç kulağı etkilemesi

VERTİGONUN TEDAVİ EDİLMESİ

   Vertigo’nun tedavisinde asıl önemli olan nedenin bulunmasıdır. Vertigoya neden olan hastalık meniere hastalığı ise ilaç tedavisi, ilaç tedavisi yeterli olmadığı durumlarda özel ameliyatlar yapılabilir, vertigonun nedeni tümör ise ameliyat gereklidir. Herhangi bir enfeksiyon sonucu veya psikojenik nedenlerden dolayı ortaya çıkan vertigolar istirahat ve basit ilaç tedavileri ile tamamen düzelir.

VERTİGO’DAN KORUNMA YOLLARI

   Vertigo’dan korunmak için stresten uzak durun, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirin, D vitamini takviyesi yapın ve mümkün olduğu kadar güneşlenin,başınızı sağa ve sola doğru hızlı çevirmeyin,spor yapın,tuzu azaltın ve bol bol su için.

VERTİGO İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLMELİDİR?

   Sonuç olarak vertigo ya da farklı bir deyişle baş dönmesi için başvurup randevu alacağınız en doğru bölüm KBB ve Nöroloji bölümleridir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş