bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


BAŞ DÖNMESİ   Baş dönmesi genel anlamda arkaya ve öne gitme veya düşme hissidir. Hasta, olmayan bir hareketi varmış gibi algılamakta ve kendisinin ya da çevresinin hareket ettiğini zannetmektedir. Baş dönmesi ve denge bozukluğu, oldukça sık rastlanan yakınmalardandır ve acile başvuruların yaklaşık % 25 ini oluşturur. Baş dönmesi ve dengesizlik yakınması olan hastanın mutlaka sistemik muayeneye tabi tutulması gerekir. 

BAŞ DÖNMELERİN SEBEPLERİ

Bir çok neden baş dönmesine ve denge kayıplarına neden olmaktadır. Bu nedenler ise şunlardır;

-Kulağa bağlı nedenler:Baş dönmelerinin büyük bir bölümü kulağa bağlı nedenlerle yaşanmaktadır. Viral bir enfeksiyon sonrası denge sinirinin etkilenmesine bağlı kulak hastalıkları, ileri derecede damar tıkanıklığı yaşayan insanlarda oluşan iç kulağa daha az kan gitme durumu, bazen hiç bir nedene bağlı olmaksızın iç kulakta ki zarların yırtılmasına bağlı baş dönmesi atakları oluşabilir.

-Travmalar,

- Nörolojik hastalıklar,

-Dahili hastalıklar,

-Psikolojik denge bozuklukları,

-Vertigo,

BAŞ DÖNMESİNDE TANI NASIL KONUR?

   Baş dönmelerinde tanı konulabilmesi için denge ile ilgili sistemlerin muayenesi, gerektiğinde iç kulağın işitme ve denge fonksiyon testleri, kafa içindeki yapıların bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans (MR) görüntüleme gibi yöntemlerle incelenmesi ve kan tetkikleri gerekebilir.

BAŞ DÖNMELERİ İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMESİ GEREKMEKTEDİR

    Baş dönmesinin en sık yaşanan nedenleri arasında iç kulakla ilgili hastalıklar olduğu için hastanın muayene olmaya bir Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanı ile başlamasında yarar vardır ancak nöroloji, göz, iç hastalıkları, kardiyoloji hatta psikiyatri uzmanlarının da hastayı değerlendirmesi gerekebilir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş