bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


Bağırsak İltihaplanması Nedir?En çok karşılaşılan hastalıklardan biri olan bağırsak iltihaplanması bağırsağın içinde bulunan ince zarın iltihaplanması sonucu bağırsağın etkin olarak görevlerini yerine getirememesidir.

Çoğunlukla basit gıda zehirlenmeleriyle meydana gelen bağırsak iltihabının farklı nedenleri de olabilmekte bu nedenle de en karmaşık olan sağlık problemlerinin başında gelmektedir.

En yaygın olarak görülen bağırsak iltihaplanmaları ülseratif kolit ve Crohn hastalığıdır

Bağırsak iltihaplanması yaşayan hastaların yüzde 60’ını kadınlar oluşturuyor. Bu hastaların çoğu 40 yaşın altında.

Bağırsak İltihaplanmasının Nedenleri

Bağırsak iltihabının nedeni tam olarak bilinmese de kişinin beslenme şekli ve stresin bağırsak iltihabına neden olduğu sebep gösterilmektedir. Kesin olarak oluşum nedeni belirlenemeyen bir sağlık sorunu olmakla beraber bazı bozuk gıdaların, bağışıklık sistemindeki bir fonksiyon bozukluğunun, bazı genetik faktörlerin, çevresel faktörlerin ve psikolojik faktörlerinde bağırsak iltihabına etkili olduğunu gösteren araştırmalar bulunmaktadır.

Bağırsak İltihabının Belirtileri 

Bağırsak iltihabının belirtileri şunlardır;

-Karın bölgesinde kramp şeklinde ağrı

-Kilo kaybı

-Ateş ye yorgun hissetme

-Dışkıda kan görülmesi ya da kanlı ishal olma durumu

-Dışkıda mukus görülmesi

-Kansızlık

-Ateş, terleme ve eklem ağrıları,

-Bulantı ve kusma.

Bağırsak İltihabının Tedavisi

Bağırsak iltihabının oluşumuna sebep olan etkenler farklı olduğundan tedavi yöntemleri de farklılıklar göstermektedir. Uygulanan ilaç tedavisinde ilk amaç iltihaba sebep olan etkenleri baskılamaktır. Bağırsak iltihabı olan vakaların bazısında ishal önleyici ilaçlar kullanılabilmektedir. Bağırsak iltihabı bulunanların su ve sıvı takviyesi almaları gerekir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş