bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


AYAK KİREÇLENMESİ   Günümüzde en sık rastlanan rahatsızlıklardan biri kireçlemedir. Herhangi bir yaşta da ortaya çıkabilen ve ayak eklemlerinin normal yapısını zorlayıp çalışma şartlarını ağırlaştıran ayak bileği kireçlenmelerinde, erken teşhis oldukça önemlidir.

AYAK KİREÇLENMESİNİN NEDENLERİ

Ayak kireçlenmesinin üç önemli nedeni bulunmaktadır Bunlar;

-Artroz yada osteoartrit: Aşırı kilolu kişilerde ve  ileri yaşlardaki bayanlarda görülür. Eklem kıkırdağının soyulması ile ortaya çıkan dejenarif bir süreçtir. Şişlik ve ağrıya neden olur.

- Romatoid artrit:Genç yaşlarda birçok eklemi tutan romatizmal bir hastalıktır. 

- Post travmatik artroz:Kırık ya da yaralanmaların sonrası eklem kıkırdağında oluşmuş olan bir hasar sonrası meydana gelir.

AYAK KİREÇLENMESİNİN BELİRTİLERİ

   Ayak kireçlenmesinin yaygın belirtileri etkilenen eklemde şiddetli ağrı,hassasiyet, eklemde şişme, eklem sertliği, harekette zorluk ve kitlenmedir.

AYAK KİREÇLENMESİNİN TEŞHİSİ

   Teshisi koyabilmek doktorunuz kemik yapısı ve eklem mesafesi hakkında bilgi almak için röntgen,BT ve MR isteyebilir.

AYAK KİREÇLENMESİNİN TEDAVİSİ

   Kireçlenmenin erken evrelerinde ağrıları ve şişliği azaltmak için birtakım kıkırdak güçlendirici ilaçlar, fizik tedavileri ve düzenli egzersizler, yumuşak ayağı rahatsız etmeyen ortopedik ayakkabılar, ayak bileğine yük vermeyi engellenmesi için baston kullanma, çeşitli besin takviyeleri ile kilonun kontrol altına alınması, ayak bileğinin dinlendirilmesi ve ayak bilekliği kullanımı oldukça fayda sağlamaktadır.Ancak bu yöntemlere yanıt alınamadığı durumlarda cerrahi müdahale yapılabilir.

AYAK KİREÇLENMESİNDE HANGİ DOKTORA GİDİLMELİDİR?

   Ayak kireçlenmelerinde ortopedi ve travmatoloji bölümüne gidilmesi gerekmektedir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:memurmaasmutemeti@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş